Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Me Rëndësi

FOTO/ Altin Dumani LETËR familjarëve të Aleks Nikës që u vra më 21 janar: Ja ARSYET pse SPAK s'po heton çështjen

FOTO/ Altin Dumani LETËR familjarëve të Aleks Nikës që

Kreu i Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani i është përgjigjur me një letër familjeve të viktimave të “21 janarit”, i ku i argumenton arsyet pse dosja i përket për hetime Prokurorisë së Tiranës.

Familjarët kanë kërkuar që të hetohen si përgjegjës në këtë ngjarje, ish-kryeministri Sali Berisha, Lulzim Basha, Andrea Prendi, ish-komandant i Gardës së Shqipërisë dhe Agim Llupo.

Por sipas SPAK, nga hetimet e kryera deri më tani nga Prokuroria e Tiranës, nuk ka asnjë element që sugjeron përfshirjen e tyre në këtë ngjarje.

Si pasojë, Prokuroria e Posaçme sqaron se nuk është kompetencë e saj që të marrë në shqyrtim dosjen.

“Për këtë arsye, referuar nenit 75/a, 76 dhe 28 te K.Pr.Penale ju përcjellim për kompetencë lëndore materialin kallëzues me nr. K.137 prot., date 16.02.2023, me qëllim vlerësimi nga ana juaj. Nëse në vijim të verifikimeve apo hetimeve, do të konstatohet ekzistenca e ndonjë vepre penale apo subjekt në kompetencë hetimi sipas nenit 75/a të Kodit të Procedurës Penale, atëherë aktet e procedimit penal të dërgohen për kompetencë lëndore në Prokurorinë e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, referuar dhe nenit 28 të Kodit të Procedurës Penale”, thuhet në përfundim të letrës së Altin Dumanit.

FOTO/ Altin Dumani LETËR familjarëve të Aleks Nikës që

FOTO/ Altin Dumani LETËR familjarëve të Aleks Nikës që

FOTO/ Altin Dumani LETËR familjarëve të Aleks Nikës që

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore