Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Favorizoi Serbinë/ Olivér Várhelyi nën akuzë: Gardiani evropian si Voldermorti i Zgjerimit

Favorizoi Serbinë/ Olivér Várhelyi nën akuzë:

Media prestigjioze politico.eu në një analizë të sajën ka sulmuar ashpër komisionerin për Zgjerimin e BE-së, Olivér Várhelyi për shkak se ka favorizuar Serbinë në procesin e integrimit europian duke ia fshirë e hequr kritikat ndaj qeverisë së Beogradit.

Kjo është akuza e parë publike ndaj komisionerit për Zgjerimin, i cili ka është zgjedhur në këtë post jo shumë kohë më parë. Analiza thekson se po mban qëndrimet e shtetit nga vjen, Hungaria dhe nuk po ndjek politikat e parimet e BE-së.

Pjesë nga shkrimi

Ndërsa udhëheqësit e BE -së përgatiten të takohen me homologët e tyre të Ballkanit Perëndimor të Mërkurën, ata mund të duan të kërkojnë nga njeriu i Komisionit Evropian një pikëpamje të paanshme të përpjekjeve të rajonit për të përmbushur standardet demokratike dhe një ditë t'i bashkohen bllokut.

Pastaj përsëri, ata mund të mos ta bënë. Sipas më shumë se një duzine zyrtarësh nga institucione të shumta dhe një analize të dokumenteve të brendshme, Komisioneri Evropian Olivér Várhelyi ka pranuar në heshtje, duke bërë veshin shurdh dheminimizuar shqetësimet rreth sundimit të ligjit dhe të drejtave të njeriut në kandidatët për anëtarësim në BE.

Dhe megjithëse diplomati hungarez ka për qëllim të japë vlerësime të barabarta për të gjithë anëtarët e mundshëm, ai po e nxit kandidaturën e një vendi mbi të gjitha: Serbisë-përkundër faktit se Beogradi nuk ka arritur të bëjë përparim në çështjet kryesore dhe madje ka bërë regres në disa fusha, sipas vëzhguesve të demokracisë.

Qasja e Várhelyi, komisionerit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, si në Ballkanin Perëndimor ashtu edhe në Turqi nuk është të njëjtin vlerësim me shumë vende të BE -së. Ai gjithashtu bie në kontrast me udhëzimet e Presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen kur ai u emërua në vitin 2019.

"Respekti për të drejtat e njeriut dhe sundimi i ligjit duhet të jenë bazat për bashkëpunimin tonë ndërkombëtar," i shkruan von der Leyen Várhelyi në letrën e tij të emërimit.

Mbi të gjitha agjenda e tij i korrespondon vetëm një shteti të BE-së, vendit të tij, Hungarisë.

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka hedhur poshtë vazhdimisht pikëpamjet e institucioneve të BE -së mbi sundimin e ligjit dhe demokracisë, mbi të gjitha kur bëhet fjalë për kritikat ndaj sundimit të tij. Ai ka mbrojtur aspiratat e BE -së për Serbinë, fqinjin jugor të Hungarisë, të sunduar nga aleati i tij, Presidenti Aleksandar Vuciç. Të dy udhëqësit janë akuzuar gjerësisht për prirje autoritare.

Nëse përpjekjet e Várhelyi do të përbëjnë shumë diferencime në perspektivat e Serbisë apo ndonjë vendi tjetër është e diskutueshme. Anëtarët e BE -së marrin vendimet e mëdha për zgjerimin dhe, siç treguan grindjet për të rënë dakord edhe për një deklaratë të butë për samitin e së mërkurës me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Slloveni, ka pak entuziazëm mes tyre për zgjerimin e Unionit në çdo kohë të afërt.

"Voldemort i zgjerimit"

Várhelyi, i cili më parë shërbeu si ambasador i Hungarisë në BE, nuk pranoi të intervistohej për këtë artikull. Në përgjigjet me shkrim të pyetjeve, ai mbrojti rekordin e tij, përfshirë sundimin e ligjit. Ai vuri në dukje se ai kishte mbikëqyrur një rishikim të metodologjisë së Komisionit për vlerësimin e vendeve kandidate që përqendroheshin më shumë në sundimin e ligjit.

Por zyrtarë të tjerë të Komisionit Evropian, diplomatë të BE -së dhe anëtarë të Parlamentit Evropian nuk i pranojnë protesta të tilla. Várhelyi "minon besueshmërinë e Komisionit në sytë e partnerëve dhe shteteve anëtare", tha një zyrtar i Komisionit, i cili kërkoi anonimitet nga frika e pasojave profesionale të kritikimit të një komisioneri evropian.

Komisioneri hungarez që mban portofolin e zgjerimit "dobëson qartë politikën e BE -së për Ballkanin Perëndimor në planin afatgjatë dhe i vë në dyshim pretendimet e këtij Komisioni gjeopolitik", shtoi zyrtari.

Një diplomat i BE tha se Várhelyi kishte mbajtur fjalime para ambasadorëve dhe ministrave të BE që "nuk kishin ngjashmëri me realitetin nga pikëpamja e shteteve anëtare".

Një diplomat i dytë e përshkroi komisionerin si "Voldemort i zgjerimit të BE". "Ai ndjek axhendën e zotërinjve të tij në Budapest, i afrohet udhëheqësve autoritarë dhe kryesisht injoron çështjet që lidhen me sundimin e ligjit," tha diplomati.

Në Parlamentin Evropian, eurodeputeti socialdemokrat austriak Andreas Schieder theksoi se "zbatimi i sundimit të ligjit është një çështje kyçe" për Ballkanin Perëndimor, megjithatë "Komisioni-dhe veçanërisht Komisioneri Várhelyi-nuk po jep një shtysë të fortë për këtë çështje. "

Eurodeputetja holandeze Tineke Strik tha gjithashtu se asaj nuk i bëri përshtypje qasja e Várhelyi. "Më mungon vërtet sundimi i ligjit," tha ajo. "Unë nuk e shoh atë duke folur hapur për Serbinë, për shembull, ku nuk ka përparim fare."

Përforcuesi i Beogradit

Komisioneri hungarez i ka bërë të qartë stafit të tij se dëshiron të nxisë fushatën e Beogradit për anëtarësimin në BE. "Komisioneri Várhelyi e ka bërë prioritet përshpejtimin e negociatave të zgjerimit me Serbinë," shkroi Maciej Popovski, shefi i Drejtorisë së Përgjithshme të Komisionit për Negociatat e Fqinjësisë dhe Zgjerimit (DG NEAR), në një email drejtuar stafit në shkurt.

"Ndërsa kjo varet para së gjithash, nga reformat në Serbi, ne duhet të jemi gati të ecim përpara në anën e BE -së sapo Serbia të demonstrojë përparimin e nevojshëm."

Por ekipi i Várhelyi nuk mbështetet vetëm në Beograd për të rritur lojën e tij. Kabineti i tij-një rreth i brendshëm i ndihmësve të zgjedhur-është përpjekur të fshijë ose pakësojë gjuhën në tekstet zyrtare për dështimet demokratike të Serbisë, sipas zyrtarëve dhe dokumenteve të brendshme.

Ato përpjekje qëndrojnë në kontrast me vlerësimet e shumta të gjendjes së sundimit të ligjit në Serbi nga OJQ -të dhe analistët e pavarur.

Freedom House e vlerësoi Serbinë si "pjesërisht të lirë" në indeksin e saj "Liria në Botë" në vitin 2021, duke shkruar se "Partia Progresive Serbe në pushtet (SNS) ka gërryer në mënyrë të vazhdueshme të drejtat politike dhe liritë civile, duke ushtruar presion mbi mediat e pavarura, opozitën politike dhe organizatat e shoqërisë civile ”.

Edhe pse Serbia ka qenë në negociatat e pranimit në BE që nga viti 2014, ajo renditet përkrah vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor në indeksin që ende nuk kanë filluar bisedimet e anëtarësimit, siç janë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.

Diplomati i parë i BE -së e mbështeti atë pohim të stafit. Komisioneri "bëri presion për të hapur grupe dhe kapituj" për Serbinë kur puna e nevojshme nuk ishte kryer.

I pyetur se si iu përgjigj kritikave se ai ka nxitur përpara kandidaturën e Serbisë pavarësisht mungesës së përparimit të mjaftueshëm, Várhelyi u përgjigj: “Unë po e shty përpara agjendën e zgjerimit për të gjithë Ballkanin Perëndimor: Shqipërinë, Bosnjën dhe Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi, Maqedonnë e Veriut dhe Serbinë”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore