Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Çfarë po ngatërron Donald Trump?

Çfarë po ngatërron Donald Trump?

Çfarë bëjnë presidentët e SHBA pasi të largohen nga Shtëpia e Bardhë? Barack Obama bëri “kit-surf” me Richard Branson. Jimmy Carter u kthye në fermën e tij të kikirikëve dhe zbuloi se ishte 1 milion dollarë borxh. George W Bush u mor me pikturë.

Jemi ditët e para, por jeta post-presidenciale e Donald Trump ka qenë ashtu si presidenca e tij: jo-tradicionale. Përveç krijimit të një uebfaqe të re në internet për ta përdorur për “ngritjen e vetullave” dhe lëshimit të cicërimave si person VIP me deklarata zyrtare, ai ka kaluar shumicën e kohës brenda shtëpisë së tij të re në Mar-a-Lago, resorti gjigant dhe ekskluziv që ai zotëron në Floridën e Jugut.

Ne dimë shumë pak për atë që ai po bën atje, dhe pas spektaklit të pashmangshëm të presidencës së tij, shumë njerëz ndoshta janë të kënaqur me këtë. Por për ata që ende janë të interesuar, ne vendosëm të bënim një vëzhgim virtual atje dhe të shikonim brenda mureve të praruara të Mar-a-Lago përmes mënyrës së vetme që mundëm: Instagramin.

Duke përdorur faqen e Instagram-it që mbledh të gjitha postimet publike me vendndodhjen “tag” Mar-a-Lago, çdokush mund të  shkëpusë mijëra fotografi dhe video për të parë se çfarë po ndodh brenda mureve të saj të praruara dhe të shikojë me vëmendje atë  që Trump ka “ngatërruar”.

Ne e dimë tashmë se ai kohët e fundit dështoi një martesë, duke mbajtur një fjalim ku ai sulmoi kundër Biden dhe Kinës para se të ngrinte një dolli për veten e tij, dhe pastaj çiftin e lumtur. Por kjo nuk është gjithçka. Ja çfarë gjetëm nga fotot e mysafirëve.

Trump pëlqen të befasojë anëtarët e Mar-a-Lago

Bërja e fotografive me fansat është diçka që të gjithë presidentët e kaluar bëjnë. Por ka ende diçka unike për mënyrën se si Trump jeton në Resortin e tij, zgjohet në mëngjes dhe shëtit nëpër shtëpinë e tij të re duke bërë fotografi me anëtarët që e paguajnë.

Në një video të ngarkuar së fundmi nga Mar-a-Lago, Trump papritmas shfaqet si një çift që pozon për fotot e fejesës. Ai u pa gjithashtu duke bredhur nëpër një panair makinash në 21 Mars të organizuar në pronën e tij. Dhe në mars ai u paraqit në një party për mbledhje fondesh për Big Dog Ranch Rescue, një bamirësi e lidhur me Lara Trump që kohët e fundit ishte nëpër lajme për shpenzimin e gati 2 milion dollarëve në pronat e zotëruara nga Trump në shtatë vitet e fundit.

Trumpit i pëlqen të përzihet me anëtarët e Mar-a-Lago prej shumë vitesh tani. Gjatë fillimeve të presidencës së tij ai madje prishi një martesë menjëherë pasi mori lajmin për një provë raketore të Koresë së Veriut, ndërsa priti ish-kryeministrin japonez Shinzo Abe. Trump u tha të ftuarve të dasmës se ai ishte takuar më herët me porsamartuar më herët dhe u përpoq t’i vinte përballë tyre ish-kryeministrin Abe. "Unë i thashë kryeministrit të Japonisë, i thashë: 'Eja Shinzo, le të shkojmë dhe të përshëndetemi. Ata kanë qenë anëtarë të këtij klubi për një kohë të gjatë. Ata më kanë paguar një pasuri”.

Ligjvënësit republikanë janë duke u dyndur në Mar-a-Lago për të bërë nderimet e tyre

Lideri i pakicës së Dhomës, Kevin McCarthy, ishte i pari republikan i lartë që sinjalizoi se partia nuk po braktiste Trump pas sulmit në Kapitol në 6 Janar, kur ai u shfaq në një foto me Trump në Mar-a-Lago tre javë më vonë.

Kjo me sa duket i hapi dyert republikanëve për të bërë pelegrinazhin në Palm Beach dhe folur me Trump. Shumë prej tyre kanë publikuar fotot e tyre me të në Instagram, ose mund të dallohen në fotot e publikuara në aplikacion. Kjo përfshin përfaqësuesin 25-vjeçar të Shtëpisë nga Karolina e Veriut, Madison Cawthone, ish-sekretaren e shtypit, Sarah Huckabee Sanders dhe ekstremisten republikane nga Xhorxhia Marjorie, Taylor Greene.

Më 13 mars, një delegacion i republikanëve të Alabamës gjithashtu i paraqiti Trump një rezolutë të përpiluar në Mar-a-Lago, e cila e shpalli atë "një nga presidentët më të mëdhenj dhe më efektivë ndër 245 vite të republikës amerikane".

Shumë pak të ftuar duket se mbajnë maska në resort, por stafi po

Në shumë mënyra Mar-a-Lago është vetëm një vend tjetër i SHBA-së ku njerëzit nuk mbajnë maska. Duke pasur parasysh mungesën e veshjes së maskave në Shtëpinë e Bardhë të Trump, ku ai priti të paktën një ngjarje super-pritje në Rose Garden, nuk është për t'u habitur që shumë mysafirë të Mar-a-Lago janë të përzier dhe pa maska.

Por ka diçka akoma të habitshme për të parë kaq shumë njerëz pa maska brenda një ndërtese në pronësi të një ish-presidenti i cili e kaloi vetë Covid, kishin qasje në informacionin më të mirë në lidhje me të dhe pati si reagim një keqmenaxhim ndaj krizës, e cila pati gjysmë milioni amerikanë të vdisnin nga virusi.

Në një video të publikuar në 13 Mars, shfaqja e modës e bamirësisë për Big Dog Ranch, (e quajtur Verë, Gratë dhe Këpucët) po zhvillohet brenda një salla të madhe shërbimesh. Salla duket se është e mbushur me qindra njerëz. Një foto tjetër tregon një tabelë të projektuar në një ekran që lexon “Më shumë se 47,000 jetë të shpëtuara që nga viti 2008", duke iu referuar natyrisht qenve.

Askush nga të ftuarit nuk duket se ka mbajtur maska, por stafi që i shërben atyre mban masa. Disa mund të jenë të vaksinuar, por Covid është ende shumë rrezik në Mar-a-Lago. Ngjarja e bamirësisë u zhvillua vetëm gjashtë ditë para se resorti të ishte mbyllur pjesërisht për shkak të një shpërthimi të Covid midis personelit.

Sylvester Stallone po viziton - dhe Roger Stone gjithashtu

Nëse nuk llogaritni familjen Trump, Sylvester Stallone është i vetmi njeri i famshëm që kam qenë në gjendje të gjej në fotot e marra në Mar-a-Lago. Nga data dhe mbishkrimi duket se ai ishte atje duke darkuar në 6 Mars kur bëri një foto me një mik tjetër.

Në një foto tjetër të ngarkuar më pak kohët e fundit më 20 dhjetor, ne gjithashtu mund të shohim Roger Stone duke kaluar një kohë të mirë me një mysafir tjetër. Titulli i tyre në foto thotë: "Vetëm komentet pozitive ju lutem ... ai ishte shumë më i mirë se dikush tjetër!".

Çfarë po ngatërron Donald Trump?

Trump tani po tregon zyrën e tij në Mar-a-Lago, ku ai pretendon se po bojkoton Coca-Cola

Ju mund të keni parë foton tashmë të Trump duke pozuar me Stephen Miller në zyrën e tij Mar-a-Lago - nuk është aspak ekskluzive për Instagram.

Me sa duket i vendosur për të projektuar një etikë pune krejt amerikane (që ne e dimë nga katër vitet e fundit që Trump nuk e ka), ajo që bie më shumë në sy për foton është shishja e Coca-Cola-s e fshehur pas telefonit të Trump. Dy ditë më parë, Trump u kishte bërë thirrje mbështetësve të tij që të bojkotonin kompaninë që flisnin për ligjin e ri të votimit të Gjeorgjisë, që çuditërisht përfshinte Coca-Cola-n./ The Guardian/ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore