Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Me Rëndësi

EKSKLUZIVE/ Luksi i shfrenuar dhe pazaret e drogës të ish-kandidatit italian me shqiptarët (Dosja e plotë)

EKSKLUZIVE/ Luksi i shfrenuar dhe pazaret e drogës të ish-kandidatit

Emisioni Zona ZeroTop News dhe Gazeta Shqip kanë siguruar dosjen e prokurorisë italiane për shqiptarët e arrestuar dje në Catania në një operacion masiv të policisë fqinje. 

Gazetari Thimi Samarxhiu në bashkëpunim me gazetën italiane Meridio News kanë siguruar dosjen e plotë mbi trafikun e drogës në qytetin italian.

Transportimi i kokainës dhe i marijuanës bëhej me çfarëdo lloj mënyre, nga përdorimi i tubave të 'Baci Perugina' apo dhe kutitë e dhuratave të parfumeve.

E gjitha kjo ka ndodhur në një zonë në territorin e Ispicës, në krahinën e Raguzës. Nga qendra e qytetit, Via dello Zafferano është vetëm 10 kilometra larg. Një zonë e izoluar, në të cilën shtëpitë dhe fermat ndjekin pas njëra-tjetrën.

Tre vëllezër shqiptarë e njihnin mirë këtë zonë: Eriseld, Emiljano dhe Ledi Hoxhaj. Rreth orës 13:00 të datës 8 Mars 2018, Guardia di Finanza vë re dy makina.

Nga Catania udhëtuan një natë më parë për në provincën e Barit. Vetëm tre minuta pas një ndalese të shkurtër në Pulja, u nisën për në Ispica.

Tre shqiptarët i pret atje Rosario Amico. Ata hyjnë në shtëpinë e këtij të fundit ku dorëzojnë një çantë aq të rëndë sa duhen dy persona për ta lëvizur.

Pra, nga ato lëvizje të çuditshme në atë pasdite të 2018-s, hetuesit filluan të vënë në vend copëzat e hetimit në La Vallette. 22 persona nën hetim, 15 prej të cilëve përfunduan pas hekurave.

Po kush është njeriu që pret tre vëllezërit shqiptarë?

Emri i tij është pjesë e dosjeve të policisë për trafik droge, por dinë edhe se ai është një adhurues i makinave luksoze, të cilat i ndryshon shpesh, si dhe  udhëton shpesh jashtë vendit, veçanërisht në Maltë.

Njihet me emrin Saro, tashmë i punësuar në sektorin e Mirëmbajtjes së Bashkisë. Në vitin 2015 tentoi  t'i futej politikës duke kandiduar në Këshillin Bashkiak me Partinë Socialiste.

Por ka edhe më shumë. Për hetuesit, ai është njeriu në krye të një grupi ndërkombëtar të trafikantëve të kokainës dhe marijuanës. Ai ka kontakte jo vetëm me tre vëllezërit shqiptarë, por edhe në ishullin e kreshnikëve, me agjentin e dyshuar të drogës John Spiteri.

Në Kalabri, nga ana tjetër, ai lëvizte me mbështetjen e Pietro Sessa-t, tregtarit historik të makinave të Rosolini-t, i cili në vitin 2018 përfundoi në Le Iene për të treguar historinë e tij si viktimë e fajdeve. 

Droga e importuar nga Ballkani do t'i shërbente edhe tregut vendas, veçanërisht midis provincave të Raguzës dhe Sirakuzës dhe asaj të Lombardisë falë lidhjeve të supozuara me bashkëqytetarin Roberto Melfi.

Në shkresat e hetimit janë rikonstruktuar lëvizjet, teknikat për fshehjen e drogës dhe rrëmbimet. Një Fiat Ducato u bllokua me 50 kilogramë marijuanë në kabinat e pagesës së autostradës San Gregorio më 19 qershor 2018.

11 ditë më vonë, policia malteze sekuestroi 84 kg hashash. Droga 'udhëtoi' brenda disa mobiljeve të ngarkuara në një furgon që u largua nga Pozzallo. Shoferi, Fabian Catania, në vend që të mohonte se e dinte se çfarë kishte brenda mobiljeve demaskon marrësin e ngarkesës. “Duhet ta heqim qafe atë, o budallenj. Ai që hapi gojën dhe që drejtoi kamionin”, i tha Amico-s trafikanti i dyshuar maltez John Spiteri.

"Nëse ai vdes - vazhdoi ai - do të jetë vetëm ngaqë spiunoi". Gjatë kësaj përballjeje, italiani ka zgjeruar dhe kontaktet e tij shqiptare: “Në Shqipëri kanë miliona, vëlla”.

Si ta zgjidhi problemin

Për të kapërcyer problemin, duhej të gjejë korrierë të besueshëm. Një detyrë delikate. Në një përgjim, zgjidhja e mundshme, sipas rikonstruksionit të prokurorisë, u propozua nga Amico, duke treguar mundësinë që udhëtimi t'u besohej dy grave nga Ispica.

"Kanë një makinë - i tha burri Ledi Hoxhajt - Një mijë euro secili, kanë fëmijë”. Një nga dy gratë është identifikuar nga hetuesit si Lucia Armenia. Emri i saj është vendosur bardh e zi mbi 200 herë në faqet e urdhëresës, falë një roli, sipas rindërtimit të akuzës, të “bashkëpunëtorit të ngushtë dhe dinamik” të Amico.

Armenia merrej me menaxhimin e një biznesi autonom të shpërndarjes së drogës. "Unë jam i interesuar për të" - tha ai, me sa duket duke iu referuar kokainës. Ekzistonte edhe frika e përgjimit, siç nënvizoi gruaja pasi mori disa mesazhe nga një karabiniere: “Ai vjen dhe më thotë” je shumë gjëra... të puth”, tha ajo. “Duke parë dhe duke pasur parasysh që je karabiniere, e di mirë që një grua nuk shqetësohet pasi të thotë se bisedat e tua nuk janë të mirëseardhura”, u përgjigj ai. Por si e mori ushtari numrin? Ajo më tha të kem kujdes se e ka marrë nga regjistrat, ata e bëjnë këtë dreq gjëje. Unë e kam telefonin tim nën kontroll.'

Furnizimi me drogë nga Shqipëria

Vështirësitë në furnizimin me drogë nga Shqipëria duket edhe në kronikën e ngjarjeve që përmbajnë dokumentet. Nuk ishin vetëm rrëmbimet që rëndonin mbi furnizimet. Më 22 shtator 2018, Amico theksoi presionin e klientëve të tij të supozuar ndaj trafikantëve shqiptarë.

“Nuk mund të pres më, duhet të lëvizim. Kam marrë shumë telefonata”, shpjegoi ai. Dy ditë më parë ishin shqiptarët ata që u përballën me problemet e sigurimit të drogës nga kontaktet në Ballkan.

"Situata me ne është përkeqësuar - lexojmë në një dialog të përgjuar - pasi ata kanë marrë njëzet mijë rrënjë (bimë kanabis). Ata mbjellin njëqind mijë në një vend, njëqind mijë në një vend tjetër”.

“Ata” në fjalë janë tregtarët me shumicë aktive në Shqipëri. Emrat nuk tregohen./GAZETA SHQIP

Dokumenta bashkëngjitur

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore