Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit në Kili që solli në pushtet Pinoçetin

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Roli i Shteteve të Bashkuara në puçin e Pinochetit në Kili është tashmë i qartë.Nuk është më çështja hipotezash, tezash të mundshme, të mbështetura nga një bindje dominante gjatë dhe pas 17 viteve të diktaturës ushtarake më të egër të shekullit të kaluar. Është shkruar e bardha mbi të zezë.

Kjo konfirmohet nga mijëra dokumente, transkriptime, shënime, broshura, indikacione, sugjerime që janë pjesë e skedarit "Politics on Chile".

Pesëdhjetë vjet pas zgjedhjes së Salvador Allende si president (5 nëntor 1970), NSA, nëna e të gjitha agjencive të inteligjencës amerikane, i deklasifikoi dokumentet dhe i bëri të disponueshme për publikun. Ata tregojnë se si, kush dhe në cilat kohë aktivizoi një strategji të mirëmenduar që nuk i ekspozonte SHBA ndaj një dënimi ndërkombëtar për ndërhyrje të konsideruar serioze, duke pasur parasysh që Allende ishte zgjedhur në një proces të lirë dhe demokratik, por (SHBA) veproi duke rrethuar qeverinë e parë marksiste që lindi në Amerikën Latine. Duke nisur që nga Grushti i shtetit.

Këto shkresa, janë gjithashtu dëshmi e drejtpërdrejtë e një ndërhyrjeje, një zgjidhje vendimtare politike dhe strategjike për suksesin e Augusto Pinochet.

Qëllimi ishte të shkatërrohej njeriu që kishte guxuar të thyejë kontrollin e SHBA mbi Amerikën Latine me një projekt të ri dhe të ndryshëm politik.

Bojkotoni atë me presion mbi shumëkombëshet kryesore për t'u larguar nga vendi, duke bërë që çmimi i bakrit, një prej produkteve kryesore të eksportuar nga Kili të bjerë, duke acaruar një popullsi që ishte pa ndihmë dhe shtyrë atë drejt humnerës së varfërisë.

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

“Bëni gjithçka për ta varrosur”. Ishte mbi të gjitha Henry Kissinger, në atë kohë (1969-1974) Këshilltar i Sigurisë Kombëtare, i cili nxiti Presidentin, Richard Nixon për një linjë veprimi më të drejtpërdrejtë, pak të ndarë nga këshilltarët e tjerë të Shtëpisë së Bardhë në vend të asaj që quhej " Strategjia e modus vivendi ": mbështetja e partive të opozitës kiliane, qendrës dhe djathtës, në funksion të zgjedhjeve që do të mbaheshin në 1976.

Transkriptet e shënimeve në takimet e tërbuara që pasuan mbërritjen e një qeverie socialiste në Kili përshkruajnë serinë e manovrave të Kissinger për të takuar Nixon vetëm para se të shihej i gjithë Këshilli i Sigurimit Kombëtar. i thirrur në Shtëpinë e Bardhë për 5 nëntor, sekretari arriti ta shtynte atë për 24 orë. Në ndërkohë, ai u largua nga rruga e tij për t'u takuar personalisht me presidentin për ta informuar atë mbi situatën në Kili dhe për t'i dhënë atij një pasqyrë të qartë të asaj që duhej bërë.

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Ishte Nixon ai që duhej të vendoste në fund. E rëndësishme ishte që ai vendosi mirë, pa u bindur nga linja e butë dhe e matur e të tjerëve. Sipas asaj që ishte shkruar nga zyrtari që njoftoi shtyrjen e takimit, Kissinger do të kishte paralajmëruar: “Kili do të përfundojë të jetë katastrofa më e rëndë e administratës sonë: do të jetë Kuba jonë e vitit 1972”.

Ai kishte vendosur një parim. Tani ishte e nevojshme vetëm të kapërceheshin kundërshtimet e anëtarëve të tjerë të Këshillit të Sigurimit dhe thirrjet për të mos u ekspozuar me ndërhyrje që do të ishin dënuar në të gjithë botën. Mbeti vetëm për të bindur shefin. Takimi vendimtar zhvillohet në Zyrën Ovale. Për një orë, Kissinger është vetëm me Nixon. Ai i tregon atij një studim të hollësishëm që sugjeron një linjë agresive afatgjatë ndaj qeverisë së Allende.

"Në një hark kohor prej 6 muajsh në një vit", paralajmëroi Kissinger, "efektet e kësaj kthese marksiste do të shkojnë përtej marrëdhënieve midis SHBA. dhe Kilit".  Referenca ishte tek makthi komunist, tek ndikimi i rrugës kiliane drejt socializmit. "Një nga shembujt më të qartë," do të këmbëngulë këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë, "është ndikimi që do të ketë në pjesë të tjera të botës, veçanërisht në Itali. Përhapja emulative e fenomeneve të ngjashme në vende të tjera do të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme në bilanci botëror dhe sfera jonë e ndikimit ”.

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Nikson u bind. Jo të gjithë e dinin që, një vit më parë, ai tashmë kishte kërkuar CIA-s që të merrte masa për të zhvilluar, në fshehtësi të madhe, një grusht shteti parandalues ??për të shmangur ardhjen e Allende në krye të Kilit. Por të gjithë tani ishin të vetëdijshëm se takimi do të zhvillohej. kryer mbi bazën e një supozimi të saktë: zgjedhja demokratike e udhëheqësit kilian dhe axhenda e tij socialiste për një ndryshim thelbësor kërcënuan interesat e Shteteve të Bashkuara.

Këshilli i Sigurimit mblidhet përfundimisht në 6 nëntor. Pozicionet e ndryshme menjëherë shfaqen. Sekretari i Shtetit William Rogers kundërshton agresionin e qartë. "Ne mund ta dobësojmë atë, nëse është e nevojshme, pa qenë kundërproduktiv," sugjeron ai. Sekretari i Mbrojtjes Melvin Laird është më i vendosur: "Ne duhet të bëjmë gjithçka për ta dëmtuar atë dhe pastaj ta rrëzojmë”. Drejtori i CIA-s, Richard Helms, pajtohet. Ai tregon një dokument në të cilin shihet se Allende ka fituar ngushtë dhe se kabineti i tij përbëhet nga "militantë të vijës së ashpër" që demonstron "vendosmërinë e socialistëve për të afirmuar politikën e tyre më radikale nga fillimi ".

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Përfundimisht të gjithë heshtin dhe shikojnë Nixon. Kissinger gjithashtu kthehet dhe pret. "Nëse ka një mënyrë për të përmbysur Allende, është më mirë ta bësh atë," urdhëron presidenti. Dënimi raportohet në dokumentet që tani janë të deklasifikuara. U tha dhe u bë. Ne e dimë se si përfundoi. Rrënimi i ngadaltë ekonomik, vendi i rrethuar nga sulmet, kërcënimet e vazhdueshme, sulmi i ushtrisë, i udhëhequr nga ata që Allende i besonte më shumë. Augusto Pinochet nuk kishte skrupuj. Atij i ishte dhënë drita jeshile. Tanket në rrugët e Santiagos, bombardimet e Moneda-s (Pallatit Presidencial), flakët, presidenti që reziston, helmeta në kokën e tij dhe kallashnikovin në dorë, më pas vdekja e tij, bastisjet, stadiumet e mbushura me mijëra simpatizantë, zhdukjet, torturat, të shtëna masive. Terrori deri në vitin 1990./ Burimi La Repubblica/ Përkthimi i  GazetaShqip

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

Dalin dokumentet pas 50 vitesh: Ja si Niksoni favorizoi grushtin e shtetit

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore