Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

“Blackout Challenge” në "TikTok"?! Loja që mbyti 13 vjeçarin nga Lushnja dhe disa të tjerë në botë

“Blackout Challenge” në "TikTok"?! Loja që mbyti

Lushnje- Një 13-vjeçar me iniciale A.S u gjet i vetëvarur në dhomë nga prindërit e tij në Lushnje. Miqtë e 13-vjeçarit kanë treguar për mediat se i mituri ishte aktiv në rrjetet sociale, dhe po bënte një video në TikTok kur humbi jetën.

 Ata thanë se ai kishte lidhur një spango në qafë dhe kishte hipur mbi karrige kur u rrëzua dhe humbi jetën. 13-vjeçari ishte aktiv në rrjetet sociale dhe postonte video të ndryshme në llogarinë e tij personale.

Shumica e sfidave të TikTok janë argëtim të padëmshëm, por Sfida e fundit popullore Blackout ka pasur të paktën një fatalitet në 2021.

Autoritetet po paralajmërojnë njerëzit që të shmangin “Sfidën e Blackout”, e cila, si sfida Pass Out e vitit 2020, mund të çojë në asfiksi.

Çfarë është “Blackout Challenge” në TikTok?

Loja kërkon që pjesëmarrësi të mbys veten derisa të humbasë mendjen dhe të zgjohet disa çaste më vonë. Është e lehtë të kuptosh pse kjo është një ide e keqe.

Vitin e kaluar, Sfida Pass Out, gjatë së cilës adoleshentët tundnin kokën nga njëra anë në tjetrën derisa humbën vetëdijen, gjithashtu dha rezultate të ngjashme të frikshme.

Disa nga rastet në botë ku adoleshentët kanë humbur jetën nga kjo lojë

 Një vajzë 10-vjeçare ka ndërruar jetë këtë të enjte në spitalin e Palermos në Itali.  10-vjeçarja ka lidhur një rrip rreth fytit të saj për t’u vetë-asfiksuar, veprim ky që e ka bërë të ndërrojë jetën.

22 mars, vëllai binjak i Joshua Haileyesus e gjeti atë pa ndjenja në dyshemenë e banjës në shtëpinë e tyre në Kolorado.

Prindërit e 12-vjeçarit besojnë se ai po merrte pjesë në një sfidë që guxon njerëzit të shohin se sa mund të mbajnë frymën dhe se ai ishte plotësisht i pavetëdijshëm për rreziqet e përfshira.

Thirrja e ministres Evis Kushi

URGJENTE!

Jam shumë e tronditur nga ngjarja e fundit e 13 vjeçarit në Lushnje!

Aksesi i fëmijëve në internet për një kohë të gjatë dhe në burime apo informacione të pakontrolluara dhe të parekomandueshme për moshën e tyre është një nga çështjet që unë kam ngritur vazhdimisht në takime të ndryshme. Edhe para pak ditësh e ngrita si alarm në takimin e zhvilluar në kuadër të projektit "Shkolla për Shëndetin" ku theksova nevojën e një debati të gjerë publik për këtë emergjencë shoqërore.

Jo vetëm shkollat dhe institucionet, por edhe familjet dhe çdo individ duhet të marrë sot përgjegjësinë për këto raste fatale!

Kujtojmë se jashtë kamerës, një nga shokët e 13-vjeçarit tregon se ka hipur në karrige, ka lidhur një spango në qafë dhe ka lëshuar karrigen. Sipas tij, thika nuk ka arritur të presë spangon e lidhur në qafë dhe për pasojë ka ndërruar jetë./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore