Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

'Betejë' kokë më kokë mes PS dhe PD/ Votimet në Shqipëri jehonë në mediat e huaja: Shqiptarët të dyzuar

'Betejë' kokë më kokë mes PS dhe PD/ Votimet

Agjencia e njohur e lajmeve Reuters i ka kushtuar një artikull votimeve në Shqipëri. Sipas Reutes, kjo e sotmja është një betejë kokë më kokë mes dy partive kryesore PS e PD. Deri më tani nuk ka pasur incidente, raporton media prestigjoze. Megjithatë "beteja" është shumë e fortë në një prej vendeve më të varfra në Europë. 

"Shqipëria po mban sot zgjedhjet parlamentare që ka të ngjarë të jetë një garë e fortë midis socialistëve në pushtet dhe opozitës ndërsa korrupsioni rëndon mbi votuesit në një nga kombet më të varfra të Evropës.

Partia Socialiste (PS) e Kryeministrit Edi Rama po kërkon një mandat të tretë, ndërsa Partia Demokratike (PD) e Lulzim Bashës dëshiron një rikthim në pushtet tetë vjet pasi humbi zgjedhjet.

Qendrat e votimit u hapën në 7 të mëngjesit dhe do të mbyllen në 7 pasdite.

"Unë dua të shoh ndryshime në të gjithë sektorët. Unë dua që Shqipëria të shkojë drejt Bashkimit Evropian," tha Edmond Katanxhaj, 64 vjeç, duke votuar në një qendër votimi në Tiranë.

Tiranës iu dha statusi i kandidatit të Bashkimit Evropian në 2014, por ka pasur pak progres në zgjerimin rreth bllokut dhe mungesës së reformave brenda Shqipërisë.

Me një popullsi prej 2.8 milion, por 3.6 milion votues për shkak të diasporës së saj të madhe, Shqipëria ka një histori akuzash për dhunë dhe mashtrim gjatë zgjedhjeve në tre dekada që nga fundi i komunizmit.

Të mërkurën, një mbështetës i PS u vra dhe katër njerëz u plagosën gjatë një shkëmbimi plumbash pas një mosmarrëveshje midis mbështetësve të Socialistëve dhe Demokratëve.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se deri në mesditë, pjesëmarrja ishte 27% dhe asnjë incident nuk ishte raportuar.

Votuesit janë të etur për t'i dhënë fund korrupsionit të përhapur. Shqipëria renditet e 104-ta në listën e 180 vendeve të Transparencës Ndërkombëtare për vitin 2020 dhe akuzohet nga Shtetet e Bashkuara si një burim kryesor për prodhimin e marihuanës dhe dërgesave të tjera të drogës.

Rama, një piktor 56-vjeçar dhe ish-basketbollist, ka qenë në pushtet për tetë vjet.

"Sot është dita që ne nuk kemi ndonjë ndjenjë negative ndaj askujt që me votën e tij ose të saj do të shprehë një mendim tjetër," tha ai pas votimit sot.

Basha, një avokat 46-vjeçar dhe ish-kryetar i Bashkisë së Tiranës, ka mbajtur poste të mëparshme qeveritare dhe ka jetuar në Hollandë. Ai i nxiti njerëzit të votojnë për "të vendosur për të ardhmen e familjeve tuaja, vendit tuaj dhe vetvetes".

Qeveria e re do të duhet të merret me pandeminë e koronavirusit dhe rindërtimin e shtëpive pas një tërmeti në 2019 që vrau 51 njerëz dhe dëmtoi më shumë se 11,400 banesa.

Dymbëdhjetë parti politike po marrin pjesë për të mbushur parlamentin me 140 vende, me sondazhet e opinioneve që tregojnë se PS dhe PD janë kokë më kokë".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore