Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Ashpërsohet dekriminalizimi: Ligji i ri në Parlament që bllokon zgjedhjen për të dënuarit edhe në 9 shtete të tjera

Ashpërsohet dekriminalizimi: Ligji i ri në Parlament që bllokon

Një amendament i rëndësishëm është paraqitur në Kuvend nga deputeti Vasil Sterjovski, i cili ndryshon ligjin e dekriminalizimit të vitit 2015.

Në amendament kërkohet që të rritet numri i shteteve ku të zgjedhurit janë dënuar apo ndjekur penalisht. Në ligjin aktual flitet për vendet anëtare të Bashkimit Europian, por drafti i Sterjovskit ka shtuar edhe vendet e Ballkanit, por edhe shtete që nuk janë anëtare të BE-së.

Teksti ndryshon e bëhet se “ndalohet të zgjidhen në organet e shtetit personat që janë dënuar me vendim të formës së prerë nga autoritetet gjyqësore të një vendi anëtar të BE-së, SHBA-së, Australisë dhe vendet europiane që nuk janë anëtare të BE-së si Zvicra, Norvegjia, Islanda, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bosnjë Hercegovina dhe Kosova”.

Ndalimi i zgjedhjes bëhet edhe për ata persona, për të cilët ka një dëbim nga të gjithë këto vende.

Sterjovski, është i zgjedhur nga listat e LSI-së në zgjedhjet e vitit 2017, por që më pas ka kaluar me PS-në. Sipas të gjitha gjasave, ky amendament bëhet edhe për të ndëshkuar ish-bashkëpunëtorin e tij, ish-kryetari i komunës Pustec, Edmond Themelko, i cili është dënuar nga një gjykatë në Maqedoninë e Veriut, për manipulim të votave në favor të VRMO-DPMNE-së kur ajo udhëhiqej nga Nikolla Gruevski./GazetaShqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Ashpërsohet dekriminalizimi: Ligji i ri në Parlament që bllokon

Ashpërsohet dekriminalizimi: Ligji i ri në Parlament që bllokon

 

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore