Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Arkitekti me famë botërore që u zgjodh i pari i Prishtinës, njihuni me Përparim Ramën

Arkitekti me famë botërore që u zgjodh i pari i Prishtinës,

Dje 1.260,571 kosovarë votuan në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale për kryetarë të komunave.

Kryetari i ri i komunës së Prishtinës është Përparim Rama. Ky i fundit mori 40,659 vota ose 51,07% të totalit të votave.

Kjo i shkaktoi disfatë të thellë Albin Kurtit, i cili humbi kryeqytetin me Arben Vitinë. 

Kush është Përparim Rama?

Lindi në Prishtinë më 20 janar 1976. Babai i tij ishte një piktor i njohur shqiptar, i cili ndër vite ka pasur ekspozita të ndryshme nëpër botë dhe është vlerësuar me shumë çmime. 

Në vitin 1992, kur ishte vetëm 16 vjeç, Përparim Rama u transferua në Britaninë e Madhe . Me përkeqësimin e situatës politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe vendosjen e sanksioneve nga Jugosllavia e atëhershme.shteti për shqiptarët e Kosovës, të gjithë punonjësit shqiptarë u hoqën nga postet publike. Prindërit e Ramës, duke qenë të dy mësues, mbetën pa punë. Në atë kohë, të rinjtë po rekrutoheshin nga ushtria jugosllave për t’u dërguar në vijën e parë të luftës kundër kroatëve apo boshnjakëve. Në Britaninë e Madhe Rama kërkoi azil, i cili iu dha për shkak të situatës së rënduar politike në vendlindje

Përparim Rama është me profesion arkitekt, degë të cilën e studioi në Britani. Rama është themelues i 4M Group me seli në Londër, përgjegjës për menaxhimin e projekteve dhe për planifikim të zhvillimit. Projektet e tij përfshijnë rezidenca luksoze deri tek ato komerciale, nga hotelet luksoze deri tek planifikim urban. Mediat si London Building Design Magazine, BBC, RAI, gazeta The Time, i kanë kushtuar artikuj punës arkitekurore të Ramës.

“Emri im është Përparim Rama dhe unë kërkova azil në Britaninë e Madhe në vitin 1992. Jeta në Kosovë nuk ishte aspak e lehtë. Të gjithë të rinjtë e asaj kohe merreshin me dhunë nga forcat policore dhe ushtarake serbe për t’u dërguar në luftën me kroatët apo boshnjakët, ndaj e pashë të udhës që për mua ishte më e lehtë të vija në Britani e të kërkoja azil, sesa të përballesha me situatën e atjeshme”, ka treguar ai për CNN.

Fama si arkitekt

Në profesionin e tij është vlerësuar me disa çmime, ndërsa puna i është botuar në disa revista ndërkombëtare të dizajnit përfshirë “London Building Design Magazine”.

Në vitin 2012, Rama ka marrë pjesë si këshilltar i veçantë në Lojërat Olimpike, po ashtu është përzgjedhur dhe si kurator për përfaqësimin e Kosovës në Bienalen e Arkitekturës në Venezia të Italisë. Rama ka përvojë si mësues në Shkollën e Arkitekturës në Universitetin Nottingham dhe bashkë-mbikëqyr Doktoraturat në Arkitekturën Gjeneruese dhe modelimin e ndërtesës SMART në programin MA dhe PHD në institutin SmartLab Media.

Ai prezantoi në fjalimet e TEDx në Prishtinë, Kosovë dhe Tiranë, Shqipëri mbi ndikimin e mjedisit të ndërtuar në sjelljen njerëzore.

Rama është i martuar me Kristale Ramën dhe së bashku kanë tre fëmijë.

Arkitekti me famë botërore që u zgjodh i pari i Prishtinës,

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore