Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Analiza/ 8 shtetet vendimtare ku do të fitohet Shtëpia e Bardhë

Analiza/ 8 shtetet vendimtare ku do të fitohet Shtëpia e Bardhë

Votimi i zgjedhësve të hershëm, i cili ka arritur nivele rekord në shumë shtete, duket premtues për Joe Biden. Ai po ecën përpara ritmit të Hillary Clinton me disa grupe kryesore demografike, duke tejkaluar shpenzimet e Donald Trump në reklamat kryesore në mediave dhe po kryeson sondazhet në disa shtete.

Megjithatë, në prag të zgjedhjeve, askush nuk mund të thotë me siguri nëse Biden fiton me rezultat të madh, ose Trump do të rizgjidhet. Arsyeja është se gara mbetet afër në shumicën e tetë shteteve të lëkundura.

POLITICO i ka identifikuar si fusha kritike beteje: Arizona, Florida, Georgia, Michigan, Minnesota, North Carolina, Pennsylvania dhe Wisconsin. Ndërsa Biden kryeson në secilin prej tyre, sipas mesatareve të sondazheve të Real Clear Politics deri të dielën, avantazhi i tij është i dobët: kryesimi i tij në gjysmën e atyre shteteve është brenda kufijve të gabimit.

Përzgjedhja e këtyre shteteve bazohet në një larmi faktorësh - sondazhi, demografia, historia e kaluar dhe e fundit e zgjedhjeve, regjistrimi i votuesve, intervista me zyrtarë të partive lokale të shtetit, strategë dhe anketues. Fushatat individuale gjithashtu kanë zbuluar vendet që po u japin përparësi përmes stafit, alokimit të burimeve, reklamave në TV dhe radio dhe vizitave të kandidatëve.

Kur POLITICO për herë të parë studioi këto shtete kyçe pas Ditës së Punës, ishte e qartë që presidenti kishte një problem serioz në periferi, ku numrat e tij po dobësoheshin. Qëndrimi i tij ishte po aq i dobët me gratë, të cilat nuk e miratonin atë në numër rekord. Pastaj ishte udhëheqja e tij gjatë pandemisë, për të cilën shumë votues i dhanë nota të dobëta.

Analiza/ 8 shtetet vendimtare ku do të fitohet Shtëpia e Bardhë

Kur i rishikuam këto vende në fillim të tetorit, nuk kishte ndryshuar shumë. Biden ende drejtoi në shumicën e sondazheve të shteteve të vendit dhe fushës së betejës dhe mesazhet e padisiplinuara të Trump e penguan atë të adresonte ndonjë nga problemet e tij të mbetura. Situata e presidentit ishte në të vërtetë më e keqe se kurrë: infeksioni i tij Covid-19 në fillim të muajit siguroi që pandemia vdekjeprurëse do të ishte në qendër të vëmendjes në javët e fundit të fushatës.

Tani, në finishin e garës, pothuajse nga çdo standard tradicional për matjen e zgjedhjeve Trump duket se është në prag të humbjes së një mandati të dytë.

Pavarësisht tendencave të hershme të votimit që në dukje favorizojnë Demokratët, Republikanët mbeten të bindur se do të ketë një valë të kuqe po aq imponuese në ditën e zgjedhjeve. Midis bazës së presidentit, entuziazmi i votuesve mbetet i fortë - shumë zyrtarë lokalë republikanë thonë se mbështetja për Trump është më e fortë se në vitin 2016.

Analiza/ 8 shtetet vendimtare ku do të fitohet Shtëpia e Bardhë

“Njerëzit prisnin orë të tëra vetëm për të prekur makinën e tij. Ata nuk kishin asnjë shans ta dëgjonin atë, pasi donin vetëm ta shihnin ”, tha ish- kongresmenia republikane Lou Barletta, gazetares Holly Otterbein të POLITICO, duke iu referuar një tubimi të Trump pranë vendlindjes së Biden, Scranton.

“Ky qytet nuk është vetëm disa milje nga e vendlindja e Joe Biden”. Ajo që është e qartë, në ditët e fundit, është se zgjedhjet do të vendosen në një hartë shtetërore të lëvizëse, ndryshe nga e kaluara, me shtete të papërkulura me rolet e tyre rishtazi kryesore. Arizona ka votuar për vetëm një kandidat për President të Demokratëve që nga viti 1964. Georgia nuk ka votuar për demokrat që nga viti 1992. Minesota, ku Trump bëri fushatë tre herë javët e fundit, ka vargun më të gjatë të kombit për të votuar Demokratin për president - që daton që nga viti 1976.

Analiza/ 8 shtetet vendimtare ku do të fitohet Shtëpia e Bardhë

Arizona

VOTAT ZGJEDHORE

11

Sondazhi i fundit

Biden + 4

VOTIM 2016 (Republikanët vs Demokratëve)

Trump + 4

Joe Biden mund të mos jetë duke ndaluar në Arizona në ditët e fundit para zgjedhjeve, por ai po bën gjënë tjetër më të mirë: ai po shpenzon më shumë para në tregun kritik të mediave në Phoenix më shumë se kudo tjetër në vend.

Florida

VOTAT ZGJEDHORE

29

Sondazhi i fundit

Biden + 1

VOTIM 2016

Trump + 1

Florida është gjithmonë një shtet i pavendosur. Demokratët janë duke vënë bast se ata mund të rezultojnë me votues të pavarur me prirje të ulët, të rinj dhe me prirje blu - së bashku me më shumë të moshuar se zakonisht. Basti i republikanëve varet nga kthimi i votuesve të tyre që më parë kanë bojkotuar.

Georgia

VOTAT ZGJEDHORE

16

Sondazhi i fundit

Biden + 1

VOTIM 2016

Trump + 5

Votimi i hershëm tregon një rritje të pjesëmarrjes këtë vit në Georgia, dhe e ka hedhur Joe Biden në një epërsi të hershme. Por republikanët mbeten të bindur se votuesit e GOP(Partia Republikane Grand Old Party) do të paraqiten me tufa më 3 nëntor për të kompensuar deficitin.

Michigan

VOTAT ZGJEDHORE

16

Sondazhi i fundit

Biden + 8

VOTIM 2016

Trump + 0

Republikanët profesionistë të cilët kaluan katër vitet e fundit duke mrekulluar me secilin prej 10,704 votave që e vendosën Donald Trumpin në krye këtu në 2016, kishin qenë të vendosur të shpresojnë se ai mund të zgjerojë koalicionin e tij. Ata në këtë shtet kanë braktisur çdo optimizëm të tillë.

Minesota

VOTAT ZGJEDHORE

10

Sondazhi i fundit

Biden + 11

VOTIM 2016

Clinton + 2

Rastet e koronavirusit po rriten. Votimi i hershëm duket i shkëlqyeshëm për demokratët, të cilët kanë përmbytur shpenzimet e reklamave të Donald Trump në shtet. Por presidenti vazhdon të vijë në shtet dhe ka mbështetje të fortë në pasanikët e Minesota-s.

North Carolina

VOTAT ZGJEDHORE

15

Sondazhi i fundit

Biden + 3

VOTIM 2016

Trump + 4

Donald Trump fitoi Karolinën e Veriut në 2016 duke rritur rezultatin në periferinë e jashtme. Gara është kaq afër kësaj here, sa që ai nuk mund të përballojë një braktisje dhe mos pjesëmarrje në fushatë.

Pennslyvania

VOTAT ZGJEDHORE

20

Sondazhi i fundit

Biden + 5

VOTIM 2016

Trump + 1

Shumë republikanë e shohin Pensilvania si shansin më të mirë të Donald Trump për të fituar një nga tre shtetet e “Rust Belt”(siç quhet grupi i shteteve të metalurgjisë dhe minierave të qymyrit), që e vendosën atë në Shtëpinë e Bardhë në 2016 - pjesërisht sepse sondazhet tregojnë se gara është më afër këtu sesa në Wisconsin ose Michigan.

Wisconsin

VOTAT ZGJEDHORE

10

Sondazhi i fundit

Biden + 9

VOTIM 2016

Trump + 1

Çështja mbizotëruese në shtet tani është Covid-19. Banorët e Wisconsin janë në valën e një rritje tjetër të pandemisë vdekjeprurëse, e cila arriti një pikë krize katër javë më parë dhe nuk tregon shenja ngadalësimi. Donald Trump gjithsesi ka mbajtur mega-tubime në Wisconsin.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore