Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

A loboi Rama? “Lista Shqiptare” refuzon të hyjë në qeverinë proserbe të Malit të Zi

A loboi Rama? “Lista Shqiptare” refuzon të hyjë në

Tashmë është zyrtare. Pasi janë “menduar” më shumë se një muaj, forca politike “Lista Shqiptare” që ka dy deputetë në Malin e Zi dhe përfaqëson etnikisht shqiptarët e Ulqinit dhe Malësisë kanë refuzuar hyrjen në qeverinë e Zdravko Krivokapiçit, një inxhinieri mekanik-serb i Malit të Zi dhe deri pak kohëve më parë, kreu i një shoqate pranë Kishës Ortodokse Serbe.

Vendim i refuzimit të ofertës së Krivokapiçit, i cili përveç aspektit numerik të dy votave në Kuvend pasi ka vetëm një mazhorancë shumë të ngushtë, i duheshin shqiptarët edhe për efekt politik, u mor mbrëmë vonë nga kryesia e “Listës Shqiptare”.

Kryetari i komunës së Tuzit, Nik Gjelosaj, njoftoi se “Lista Shqiptare”, tha se vendimi u mor për shkak të përbërjes së qeverisë, por edhe zgjidhjeve të caktuara personale dhe se nuk kishte asnjë ftesë të sinqertë për pakicat që të ishin në qeveri.

Ai tha se nuk kanë pasur negociata, por bisedime. "Ne i dëgjuam të dy palët, bëmë një analizë dhe vendosëm që ata të mos merrnin përgjegjësi për të qenë në një koncept të tillë”, tha Gjeloshaj. Dokumenti i paraqitur Kryeministrit të mandatuar përmbante 20 kërkesa kryesore, dhe e para është investimi në zonat ku shqiptarët jetojnë me të paktën pesë për qind të buxhetit vjetor të kapitalit, si dhe se buxheti administrohet nga përfaqësues të Listës Shqiptare.

Kërkesa e dytë ishte decentralizimi i qeverisë qendrore në fushën e planifikimit hapësinor, zhvillimit, arsimit, shëndetësisë, policisë, duke rritur kompetencat e komunave brenda 24 muajve. “Kthimi i pronës. Afati i fundit për plotësimin e kësaj kërkese është 18 muaj”, thuhet në dokument.

Lista shqiptare kërkoi gjithashtu zbatimin e dispozitave ligjore për kthimin e disa masive pronësore që i mban peng shteti malazez si masivi pyjor i Valdanosit pranë Ulqinit,si dhe një ligj të ri mbi pronën detare, i cili do të rikthejë kompetencat e bashkive në administrimin e pronave detare, të gjitha brenda 12 muajsh.

Ndërkaq, komuna e Tuzit ka kërkuar rikthimin pronarëve të plantacioneve të vreshtarive që i mban akoma shteti. Ata gjithashtu kërkuan përfundimin e procesit të shpërndarjes së pronës së kryeqytetit me Komunën e Tuzit, brenda tre muajsh, dhe funksionimin e maternitetit në Ulqin, lundrueshmërinë e Bojana, mbrojtjen e Solanës së Ulqinit dhe sigurimin e burimeve financiare për funksionimin e saj të rregullt.

Një nga kërkesat është anulimi i vendimeve të privatizimit ku marrëveshjet themelore (ish Galeb, Lido dhe faqja Suka - ish Adriatiku) nuk u respektuan brenda 12 muajsh, si dhe ndryshimet në Ligjin Zgjedhor me theks të veçantë në sigurimin e mandateve të garantuara për shqiptarët.

Ata gjithashtu kërkuan që autostrada Adriatik-Jon të kalojë përmes territorit të Ulqinit dhe futjen e një kanali në RTCG në gjuhën shqipe. Një muaj më parë, kreu i Listës Shqiptare, Nik Gjeloshaj zhvilloi një takim me kryeministrin shqiptar Edi Rama, në një lokal të Tuzit. Pas këtij takimi,  mediat serbe sulmuan kryeministrin shqiptar se po i bën presion partive shqiptare për të mos hyrë në qeveri.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore