Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Zbulojeni! Kjo është arsyeja pse nuk duhet të lexoni asnjëherë libra shtrirë

Zbulojeni! Kjo është arsyeja pse nuk duhet të lexoni

Ka shumë arsye pse duhet të lexosh një libër. Përvoja e leximit të një historie është shumë më ndryshe se sa ajo e shikimit të një filmi.

Ka raste kur ndjehemi sikur jeta jonë ndaloi në momentin që hymë në botën e librit. Shpesh ne ‘zhytemi’ në një libër interesant duke kaluar orët si minuta.

Ajo “magjepsëje” është një nga gëzimet e shumta të leximit. Megjithatë, ka një vend nga i cili mund të mos dëshironi të filloni këtë udhëtim mendor. Ekspertët shpjegojnë se leximi i librave në shtrat mund të vështirësojë gjumin. Mendohet se duke kufizuar numrin e aktiviteteve që bëni në shtrat, do të arrini të flini më shpejt kur të vijë koha. Bëhet fjalë për trajnimin e trupit dhe mendjes për të lidhur shtratin me gjumin.


Dr. David Kennaway pajtohet se shumica e aktiviteteve interesante duhen mbajtur jashtë shtratit, duke përfshirë leximin.

Kjo nuk do të thotë se leximi nuk mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur dhe për t’u përgatitur për gjumë. Librat na ndihmojnë të largojmë vëmendjen nga stresi i përditshëm.

Leximi para gjumit përmirëson cilësinë e gjumit, i cili nga ana tjetër mund të reduktojë hormonet e stresit, të rrisë disponimin, të përmirësojë aftësitë njohëse dhe vendimmarrjen dhe të konsolidojë kujtimet.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore