Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Zbulohet mumia 2.000 vjeçare në Egjipt, burri i varrosur me gjuhë floriri (FOTO)

Zbulohet mumia 2.000 vjeçare në Egjipt, burri i varrosur me

Arkeologët kanë gërmuar në një zonë të lashtë të Egjiptit ndryshe e njohur si Taposiris Magna, ku janë zbuluar 16 varre, një prej tyre kishte një mumie që kishte gjuhën prej floriri.

Sipas ekspertëve besohet se gjuha i ishte prerë burrit dhe më pas i ishte zëvendësuar me një objekt tjetër të larë në flori, duke besuar se në këtë mënyrë do të mund të fliste edhe në një botë tjetër.

Bëhet fjalë për një mumie mbi 2.000 vjeçare që gjendet në një zonë malore. Procesi i hapjes së varreve është kryer nga ekspertët e Universitetit të Santo Domingo, që prej dekadash kanë punuar e studiuar në këtë rajon.

Ata më parë kishin gjetur disa monedha brenda tempullit të Taposirir Magna, të ngjitura në fytyrën e mbretëreshës Cleopatra VII. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore