Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Zbulohen 100 arkivole të para 2500 viteve të Egjiptit të Lashtë, disa me mumje brenda (FOTO)

Zbulohen 100 arkivole të para 2500 viteve të Egjiptit të

100 arkivole të pikturuara egjiptiane të lashta dhe 40 statuja të çmuara janë zbuluar në nekropolin Saqqara afër Kajros.

Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve e Egjiptit bëri zbulimin mbresëlënës në një konferencë shtypi të fundit. Disa prej arkivoleve kanë mumje brenda. Ata janë vulosur dhe varrosur për rreth 2500 vjet përpara.

Gjetja e madhe arkeologjike është shfaqur në një ekspozitë të improvizuar pranë piramidës së Saqarra.

Ekspertët hapën një arkivol gjatë fjalës për shtyp dhe zbuluan një mumje të mbështjellë dhe të zbukuruar mirë brenda.

Ata më pas bënë një rreze X për të parë se sa mirë ishin ruajtur mbetjet njerëzore brenda.

Shumë prej arkivoleve janë datuar që nga një periudhë rreth 320 para Krishtit në rreth 30 vite para erës sonë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore