Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Zbulimi që doli nga nxehtësia dhe përqafimet, dy amerikanët fitojnë çmimin Nobel për mjekësinë

Zbulimi që doli nga nxehtësia dhe përqafimet, dy amerikanët

Shkencëtarët që zbuluan sesi trupat tanë ndjejnë ngrohtësinë e diellit ose përqafimin e një personi të dashur kanë fituar Çmimin Nobel.

David Julius dhe Ardem Patapoutian, nga SHBA, ndajnë çmimin 2021 në Mjekësi ose Fiziologji për punën e tyre në ndjeshmërinë e prekjes dhe temperaturës.

Ata zbuluan sesi trupat tanë i shndërrojnë ndjesitë fizike në mesazhe elektrike në sistemin nervor. Gjetjet e tyre mund të çojnë në mënyra të reja të trajtimit të dhimbjes.

Nxehtësia, të ftohtit dhe prekja janë vendimtare për të përjetuar botën përreth nesh dhe për mbijetesën tonë.

Por si e bëjnë trupat tanë në të vërtetë kishte qenë një nga misteret më të mëdhenj të biologjisë.

Thomas Perlman, nga Komiteti i Çmimit Nobel, tha: "Ishte një zbulim shumë i rëndësishëm dhe i thellë."

Përparimi i Prof David Julius, në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, erdhi nga hulumtimi i dhimbjes që ndiejmë nga ngrënia e një speci djegës.

Ai eksperimentoi me burimin e nxehtësisë së djegës - përberesi kimik.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore