Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Vrasësi i pasionit, arsyet se pse çiftet kryejnë më pak marrëdhënie seksuale

Vrasësi i pasionit, arsyet se pse çiftet kryejnë më pak

Nga oraret e lodhshme të punës ose rraskapitja nga fëmijët, duket se mbajtja gjallë e “zjarrit” në një marrëdhënie është shumë sfiduese. Së fundmi, shkencëtarët kanë zbuluar vrasësit e vërtetë të pasionit – dhe tradhtia nuk është më në krye të listës.

Psikologët vendosën që të merrnin në studim jetën seksuale të qindra vullnetarëve, për të zbuluar pse jeta e tyre seksuale po zvogëlohej. Në krye të listës ishte një “mungesë entuziazmi”, shkruan “Mail on Sunday”.

Kjo u pasua nga një mungesë kohe dhe hapësire, ku çiftet shpreheshin se ndiheshin të “shtypur” nga gjysmat e tjera, thotë revista “Evolutionary Psychology”. Ndërsa vrasësi i tretë më i madh i humorit ishte orari i ngarkuar i punës, e pastaj edhe “seksi i keq”. Profesor Meneleos Apostolou nga Universiteti i Nikosisë, Qipro, i cili kreu sondazhin, tha se ishte e rëndësishme të identifikohej pse jeta seksuale po zbehej.

Duke folur për MOS ai tha: “Vështirësitë në mbajtjen e një marrëdhënieje intime mund të shkaktojnë dhimbje të konsiderueshme emocionale tek njerëzit”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore