Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Vikingët “zbuluan” Amerikën 450 vite para Colombit

Vikingët “zbuluan” Amerikën 450 vite para Colombit

Vikingët kanë ngritur vendbanime në Amerikën e Veriut rreth 5 shekuj para se “Bota e re” të zbulohej nga Cristofor Colombus.

Shkencëtarët thonë se një teknikë e re takimesh që analizon brezoret e pemëve ka siguruar të dhëna se vikingët pushtuan një vend në Newfoundland, Kanada prej të paktën vitit 1021.

Prej kohësh dihet se europianët kanë mbërritur në Amerikë para se kontineti të zbulohej nga Colombi në vitin 1492, por kjo është hera e parë që studiuesit sugjerojnë një datë të saktë.

Duke shkruar në revistën Nature, shkencëtarët thanë se kishin analizuar brezoret e pemëve të tre copave të drurit të prera për vendbanimin skandinav në L'Anse aux Meadows. Ata thanë se duke përdorur teknikët e analizimit të radiokarbonit ata ishin në gjendje të zbulonin "vitin e saktë të prerjes së pemës", që ishte në 1021.

Shkencëtarët thanë se analizat treguan copëzat e drurit ishin punuar me metal, që për fiset indigjene të këtyre rajoneve ka qenë i panjohur në ato vite. Zbulimi përfaqëson një pikë nisjeje për studime të tjera të shkëmbimit njerëzor transatlantik, përfshirë këtu edhe patologjitë.

Dr. Colleen Batey, specialiste e historisë së vikingëve në Institutin për Studime Veriore në Skoci, thotë se gjetjet jo domosdoshmërit tregojnë se vikingët banonin në Kanada në vitin 1000. Një hipotezë, thotë ajo, mund të jetë që druri i analizuar të jetë prerë, ose për të riparuar, ose për të ndërtuar një anije të re.

L'Anse aux Meadows, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s në majën më veriore të ishullit të Newfoundland, është vendi i parë dhe i vetëm i njohur i krijuar nga vikingët në Amerikën e Veriut dhe dëshmia më e hershme e vendbanimeve europiane në “Botën e Re”.

Datimi me radiokarbon është një teknikë që mat përqendrimet e mbetura të një izotopi radioaktiv të karbonit (karboni-14) i pranishëm në një objekt. Karboni-14 prishet me kalimin e kohës dhe matja e sasisë së mbetur tregon moshën e një kampioni.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore