Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

VIDEO/ Kabashi i Pukës, thesari natyror dhe historik që fshihet pas “Bajrakut të parë”

VIDEO/ Kabashi i Pukës, thesari natyror dhe historik që fshihet pas

Kemi dëgjuar gjithmonë për fshatin Kabash. E dimë të gjithë se është “Bajraku i parë” i Pukës, por a e keni marrë mundimin ta vizitoni?

Ilnisa Agolli, përmes ciklit “Fshatrat e Shqipërisë” na e bën më të thjeshtë rrugën për të njohur këtë perlë tjetër të Shqipërisë sonë të çmuar.

As vetëm 30-të minuta larg qytetit të Pukës, peisazhet që të sheh syri, janë si muzë dhe inspirim për të gjithë ata që duan t’i arratisen realitetit dhe të mund të gjejnë përgjigjet e pikëpyetjeve që kanë në kokë.

Kabashi i lashtë është monument kulture si një sit i tërë. Kisha e Shën Palit mendohet se është ndërtuar mbi një tempull pagan, më e vjetra këtu. Ajo dikur ishte Abaci dhe rreth saj ka qenë shtrirë qyteza mesjetare. Pse kishte këtë rëndësi ky vend? Sot, fshati Kabash nuk ka as kala e as xhami, madje as shtëpi si dikur. Tjegullat, ruhen në muzeun etno-kulturor në Pukë. Dëshmi e një rëndësie të lartë, apo jo?

Të parët si fis, mendohet se erdhën nga Kolonja. Por si u krijua fshati? Çfarë do të gjejmë sot aty? Takuam, gjithë ç’jetonin. Fare pak njerëz.

Jetuam një ditë me ta dhe kuptuam përsëri se “Liria e vërtet gjendet vetëm në fshat”. E dini pse?

Sepse nuk ka edukim më të madh për njeriun se natyra, puna, dinjiteti, sakrifica dhe lakmia për paqe. Jo uri dhe pasuri! Migjeni, jo më kot citonte se : “I pasuri ha, dhe i varfëri ushqehet”

Ne, e ndjemë dhe e përjetuam në Kabash. Por çdo të përcjellë tjetër kjo udhë? Shiheni dokumentarin e plotë dhe merrni shembull nga këta njerëz që dhembjen e kthejnë në forcë duke mos harruar të qeshin. Ka mesazh më inteligjent se ky?

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore