Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

VIDEO/ Ariu filmohet duke i rënë derës dhe luajtur në oborrin e një shtëpie në SHBA

VIDEO/ Ariu filmohet duke i rënë derës dhe luajtur në

Ndryshimi i kushteteve  atmosferike dhe popullimi i vendeve rurale, ka sjellë që arinjtë t’u bëjnë vizita të herë pas hershme njerëzve.

Nëse merrni një trokitje të papritur në derën tuaj të përparme, jini të kujdesshëm pasi fare mirë mund të jetë një ari që ndalon për të vizituar. Ndërsa shumica e arinjve qëndrojnë brenda mbrojtjes së pyjeve, disa kanë hyrë në zona të banuara, si për shembull duke bërë shaka në një shesh lojrash ose duke bërë një shëtitje në një shëtitore të ngarkuar si turistët e tjerë. 

Sipas mediave amerikane, një grua në Karolinën e Jugut së fundmi mori surprizën e jetës kur kamera e saj e ziles së derës kapi video të një ariu që endej rreth shtëpisë së saj. Wendy Watson po shijonte atë që filloi si çdo e martë normale në shtëpinë e saj në Greenville County të martën (26 korrik) në mëngjes kur mori një alarm të çuditshëm në telefonin e saj.

Një ari u kap në një kamerë me sensor lëvizjeje duke parë rreth verandës së saj dhe duke luajtur jashtë shtëpisë së saj rreth orës 3:30 të mëngjesit.

Video e incidentit tregon ariun duke qëndruar jashtë derës, duke parë pak përreth para se të endet në oborr. Watson tha se ariu arriti të shkatërrojë disa ushqyes zogjsh, por nuk pati dëme të tjera. Disa njerëz mund të jenë shqetësuar për të parë një ari në oborrin e tyre, por Watson, e cila është presidente e Wildlife Rehab të Greenville dhe jeton në 31 hektarë, ishte më pak e shqetësuar.

Një incident i ngjashëm ndodhi rreth një javë më parë dhe pikërisht në rrugë, pasi David Leland pretendoi se po shijonte kafen e mëngjesit përpara se të vinte re tre arinj në oborrin e shtëpisë së tij.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore