Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Veshët e bllokuar janë simptomë për një sëmundje të rëndë

Veshët e bllokuar janë simptomë për një sëmundje

Nga të gjitha llojet e tumoreve malinje, kanceri i ezofagut është një nga më të vështirat për t’u zbuluar në një fazë të hershme.

“Ka shumë simptoma të mundshme të kancerit të ezofagut, por ato janë shumë të vështira për t’u zbuluar”, thanë mjekët.

Sipas statistikave, shumica e rasteve të tumoreve malinje regjistrohen te personat mbi 60 vjeç. Në të njëjtën kohë, katër simptoma të rëndësishme “të tretjes” mund të tregojnë kancerin e ezofagut. Shenja e parë e një tumori është disfagia ose vështirësia në gëlltitje. Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje ndjenjës së vjelljes dhe belçimit.

Mjekët besojnë se ky lloj malinjiteti mund të shfaqet me simptoma shumë jo specifike, duke përfshirë bllokimin e veshëve dhe dhimbjen e fytit. Në përgjithësi, tumoret në zonën e qafës dhe kokës manifestohen përmes simptomave që shfaqen në hundë dhe fyt dhe gjendja e tyre mund të përdoret për të monitoruar ecurinë e sëmundjes, pra sa ka avancuar tashmë.

Këto simptoma mund të jenë shumë “të zakonshme” dhe në dukje të palidhura me kancerin, për këtë arsye ato shpesh injorohen. Për shembull, veshët e bllokuar vazhdimisht, e ngjashme me ndjesinë që shfaqet pas zhytjes, apo dhimbjet e vazhdueshme në veshë mund të jenë shenjë e kancerit në zonën e kokës dhe qafës, shpjegojnë onkologët.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore