Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Vdekja e qytetit!

Vdekja e qytetit!

Rreth 700 vjet më parë, qyteti toskan i Sienas ishte një qendër e fuqishme bankare dhe proto-industriale me mbi 50,000 banorë - një popullsi e tejkaluar vetëm nga "mega-qytetet" mesjetare si Parisi, Londra dhe Milano.

Por, më 1348, kur qyteti i lulëzuar ishte në epokën e epokës së tij të artë, prosperiteti i Sienas ndalua papritur nga Murtaja e Zezë. Në vetëm disa vjet, qyteti humbi 60 përqind të popullsisë së tij dhe hyri në një rënie të pjerrët, duke u gremisur në errësirë.

U desh një kohë e gjatë deri në shekullin e 20-të që ai qytet të rimarrë përmasat e saj para-pandemisë. COVID-19 nuk është pothuajse aq vdekjeprurës sa plaga e mesjetës bubonike, por trazirat sociale dhe ekonomike që shkakton pandemia, tashmë po lënë shenja fizike në qytetet moderne në Evropë: Rrethet e biznesit dikur të zëna janë zbrazur ndërsa njerëzit zgjedhin të punojnë nga shtëpia. Dyqanet dhe restorantet janë mbyllur. Transporti publik është ngadalësuar.

Ekziston gjithashtu një arsye për të besuar se kjo pandemi mund të ketë një ndikim edhe më të qëndrueshëm se paraardhësit e saj. Për herë të parë që nga qytetet e hershme u shfaqën në situatën e rritjes, rreth 6.000 vjet më parë, qendrat urbane të përqendruara nuk kanë më monopole në lidhjet ekonomike dhe kulturore që i bëjnë qytetërimet të ecin përpara.

Për mjaft punëtorë të shqetësuar mbi koronavirusin - dhe punëdhënësit që kërkojnë të ulin kostot gjatë krizës ekonomike që ka pasuar - teknologjitë si video konferenca, dokumentet e përbashkëta dhe mesazhet e menjëhershme, ofrojnë alternativa të vlefshme për ndërtesat e zyrave të larta.

Ndërkohë, shërbime si video streaming dhe media sociale dhe faqet e internetit si Reddit dhe Twitter, ofrojnë një shije të efektit kulturor dhe komunitetit që ka tërhequr kaq shumë në qytetin e madh ndër shekuj.

Ju nuk keni nevojë as për një bar apo klub për të përmbushur dashurinë e jetës suaj: Aplikacione si Tinder, Bumble ose Grindr janë të lumtur që ju lidhin me një bashkëshort të mundshëm.

“Kjo pandemi ka potencial të prekë vërtet qytetet", tha Peter Clark, një profesor i historisë urbane evropiane në Universitetin e Helsinkit. "Nëse nuk ka një valë të dytë, ndryshimet mund të jenë shumë më pak nga sa spekulojnë njerëzit. Por nëse ekziston, ne mund të shohim që modeli Evropian i "qytetit kulturor" të preket seriozisht.

"Për shkak të deindustrializimit, që nga vitet 1980, ne kemi pasur një zhvendosje në sektorin e shërbimeve për të ruajtur prosperitetin urban," shtoi ai. "Pandemia paraqet një kërcënim të drejtpërdrejtë për atë model".

Vdekja e qytetit!

Qytetet fantazmë

Nuk ka dyshim nëse pandemia ka transformuar jetën e punës. Në fillim të pranverës, ndërsa koronavirusi u përhap në Evropë, kufizimet e qeverisë detyruan të gjithë punëtorët thelbësorë siç janë shëndetësia dhe punëtorët e supermarketeve të punojnë nga shtëpia për të ndaluar infeksione të reja. Kërkesa industriale u ngadalësua ose u mbyll plotësisht, pasi blerjet e makinave dhe produkteve të tjera ranë shumë.

Para bllokimeve, detyrat e telekomunikacionit nuk ishin veçanërisht të zakonshme në shumicën e vendeve evropiane. Sipas të dhënave të përpiluara nga Eurofound, vetëm 11 përqind e gjermanëve dhe 8 përqind e italianëve "herë pas here" kanë punuar në distancë në 2015.

Por ndërsa kriza përparonte, punëtorët dhe bizneset u përshtatën shumë shpejt me realitetin e ri. Takime të qeverisë, korporatave dhe të tjera të zhvendosura në internet; shkollat e kthyen mësimin në mënyrë virtuale; e-mjekësia dhe terapia virtuale u ndërprenë.

Vdekja e qytetit!

Tani shtrohet pyetja nëse do të rrinë këto sjellje të reja - apo nëse shumica e njerëzve do të kthehen në zyrat e tyre sa më shpejt që të munden. Ekonomisti i Universitetit Stanford, Nicholas Bloom, një ekspert për punët e telekomunikacionit, thotë se ndërsa është joreale të pritet që të gjithë të punojnë nga shtëpia në kohë të pacaktuar, midis 50 dhe 60 përqind e popullsisë do të jenë në gjendje ta mbajnë atë.

"Një e treta e popullsisë që punon - punonjësit e zyrave, menaxherët e lartë - mund të bëjnë punët e telekomunikacionit 100 përqind të kohës. Një tjetër i tretë - stilistët e veshjeve, agjentët e pasurive të patundshme, studiuesit shkencorë - mund ta bëjnë këtë shumicën e kohës, por ndonjëherë do të duhet të jenë në vend. Dhe një i tretë tjetër nuk mund ta bëjë këtë: Shumica e këtyre njerëzve janë punonjës të sektorit të shërbimit me pagë më të ulët, por ju gjithashtu keni punë me shkallë më të lartë si ato të mbajtura nga dentistët, kirurgët, pilotët".

Bloom thotë se është ende herët për të treguar se sa intensiv do të jetë ndikimi i pandemisë, por që nuk ka të ngjarë që punonjësit e zyrës do të duan të kthehen në biznes si zakonisht, edhe nëse shpiket një kurë ose një vaksinë.

Vdekja e qytetit!

"Rrokaqiejt dhe ndërtesat e zyrave në qendrat e qytetit që më parë ishin pasuritë e patundshme më të vlerësuara janë bërë vende që njerëzit shmangin nga frika e infeksionit," tha Bloom. "Unë nuk shoh njerëz që ndihen rehat me trenat dhe ashensorët e mbushur, dhe firmat nuk do të duan të hapen dhe mbyllen sa herë që ka një valë."

Është frika nga virusi që i mban njerëzit në shtëpi," tha Sven Smit, partner i moshuar në McKinsey & Company dhe bashkë-kryetar i Institutit Global McKinsey. Ai shtoi se ndërsa ishte tepër herët për të qenë të sigurt se ky ndryshimi do të vendosë rrënjë, "tendenca [për ndryshim afatgjatë] ekziston."

Kompanitë tashmë kanë vërejtur mundësitë për uljen e kostove. Një raport i ri nga Credit Suisse tregon se humbja e të ardhurave nga qiraja në hapësirën e zyrave "deri më tani ka qenë e kufizuar". Në të njëjtën kohë, megjithatë, "bordet ekzekutive - përfshirë ato të korporatave të mëdha globale - kanë identifikuar potencialin e fshehtë për të bërë kursime dhe tashmë janë duke kërkuar të zvogëlojnë sasinë e hapësirës që ata përdorin."

Investimet e pronave tregtare ranë me një mesatare prej 44 përqind në të gjithë Evropën midis mesit të marsit dhe fundit të majit, sipas shifrave të publikuara nga BNP Paribas Real Estate muajin e kaluar; rënia ishte veçanërisht e dukshme në Irlandë, ku Irish Times raportoi se marrëveshjet e pronave tregtare u ulën me 79 përqind gjatë asaj periudhe.

Vdekja e qytetit!

Siç duket kjo prirje ka të ngjarë të vazhdojë, kompanitë e teknologjisë si Twitter dhe Google kanë njoftuar planet që punonjësit e tyre të vazhdojnë të punojnë në distancë, dhe një studim i ri i kryer nga Instituti Ifo i Gjermanisë tregon se 54 përqind e bizneseve duan të përdorin më shumë zyrat e shtëpive tani e tutje.

Drejtori i Përgjithshëm i Facebook, Mark Zuckerberg ka thënë se pret që gjysma e fuqisë punëtore të kompanisë të punojë nga shtëpia në dekadën e ardhshme - dhe që punonjësit që u transferuan në zona më pak të shtrenjta do të shohin pagat e tyre të shkurtuara për të pasqyruar koston e jetës.

Michel Serafinelli, një pedagog i ekonomisë në Universitetin e Essex, tha se vlera e hapësirës së zyrave mund të pritet të bjerë. "Pse të marrësh me qira një zyrë të madhe që vetëm disa punëtorë do të jenë në gjendje ta përdorin në një kohë, dhe vetëm në ditë të caktuara çdo javë?"

COVID-Fluturimet

Fundi i zyrës, nëse do të ndodhë, do të shndërronte peizazhin urban. Punëtorët, të pa prangosur nga udhëtimi i tyre në mëngjes, do të jenë të lirë të gravitojnë në periferi dhe fshat.

Europa ka një traditë të gjatë të banorëve të pasur të qytetit që ikin në fshat, duke lënë pas klasën e varfër dhe punëtore. Në monumentet letrare të Giovanni Boçaçio, "Decameron", fiorentinët e pasur shpëtuan duke u strehuar në fshattrat toskane për t'u fshehur nga Murtaja e Zezë.

Gjatë krizës së koronavirusit, elitat urbane në vende të goditura si Spanja dhe Franca u larguan nga qyteti për kullota më të gjelbërta dhe më të sigurta. Ish-Kryeministri spanjoll, José María Aznar udhëtoi në vilën e tij të pushimeve në Marbella në vend që të shëtiste në Madrid.

Nëse ka valë të mëtejshme të koronavirusi ose vazhdon të përhapet, puna në shtëpi  wshtw kjo prirje mund të ngjitet lehtësisht. Pse të paguani qira në qytetin e madh për një apartament me madhësi nëse mund të ndiqni një karrierë po aq tërheqëse nga një shtëpi në kodër? Dhe nga këndvështrimi i punëdhënësit, pse të paguani rrogat e qytetit të madh nëse mund të ushtroni të njëjtin talent për më pak, edhe nëse nuk shihni kurrë ose rrallë punonjësit tuaj personalisht.

Por edhe nëse puna nga shtëpia bëhet e kudogjendshme, jo të gjithë do të jenë në gjendje - ose do të duan - të ikin në periferi. Dhe ata që qëndrojnë mund të gjejnë qytetin që ata e quajnë shtëpi të kthyer në një vend shumë të ndryshëm.

Vdekja e qytetit!

"Qytetet pothuajse me siguri do të bëhen më të lira, sepse më shumë hapësira bëhen të disponueshme," tha Bloom.

"Kjo mund të ndihmojë në adresimin e krizës së përballueshmërisë që ne shohim në qendrat urbane ... por kjo do të lërë mjaft vakum." Artistët, shtoi ai, "mund të lëvizin në vendet e lira, por ato nuk shpenzojnë shumë para, dhe ky është problemi për qytetet që mbështeten në të ardhurat për të ofruar shërbime."

Bizneset tashmë vuajnë nga efektet goditëse të zonave më të zbrazëta të biznesit dhe qendrave të qyteteve. Dyqanet, restorantet dhe shërbimet e tjera që varen nga korporatat dhe klientelat e tjera janë duke u tërhequr nga ndikimi ekonomik i pandemisë.

"Restorantet ku drejtuesit dalin për drekë, kafenetë ku sekretarët kapin kapuçinon e tyre, dyqanet me pakicë ku punëtorët bëjnë blerje në pushimet e tyre ... Nëse zyrat mbyllen, ne me siguri mund të presim që shpenzimet urbane të ulen për një të tretën," tha Bloom.

Vdekja e qytetit!

Në lagjen europiane të Brukselit, zhdukja e eurokratëve dhe punonjësve të zyrave që vërshuan Rue de la Loi dhe Roundabout Schuman tashmë çuan në mbylljen e një prej kafeneve më të njohura të zonës. Ndërsa lehtësimi i kohëve të fundit i kufizimeve të bllokimit u dha barëve dhe pubeve lokale një rikthim, kërkesat për distancimin social ndryshuan modelin e tyre të biznesit; shumë shqetësohen se nuk do ta t’ja dalin kështu gjithë vitin.

Me largimin e “punëtorëve me jaka të bardha” dhe humbjen e shumë vendeve të punës, shërbimet do të ndryshojnë edhe demografinë e qyteteve.

Ndikimi i pabarabartë i ndërrimit të telekomunikacionit është i dukshëm në analizën e fundit nga Organizata e Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit, e cila tregon se ndërsa 30 përqind e punëtorëve në të gjithë rajonin e OECD mund të përshtaten plotësisht në punën në distancë, gjasat ulen për ata që nuk kanë çdo arsim përtej shkollës së mesme, "dhe me nivele më të ulëta të aftësive numerike dhe për të shkruar e lexuar ".

Me më pak tatimpagues tregtarë dhe një pjesë më të madhe të banorëve të varfër, ndoshta të papunë, qeveritë e qyteteve ka të ngjarë të shohin një rënie të të ardhurave të tyre tatimore, dhe kjo përfundimisht mund të ndikojë në shërbimet publike.

"Ndërsa ekziston një problem serioz në transportin publik, qeveritë kanë tendencë të investojnë shumë në të," shpjegon ekonomisti i Universitetit të Essex, Serafinelli. "Por kur bie, komunat kanë më pak burime ose nxitje për ta bërë këtë, dhe me më pak investime, shpesh ka më pak interes publik për ta përdorur atë. Pra bëhet një situatë spirale.

"E njëjta gjë ndodh kur punëtorët largohen nga një zonë: Restorantet dhe dyqanet afër tyre mbyllen sepse nuk ka klientë, dhe mungesa e tërheqjeve do të thotë që pak kanë ndonjë arsye për të shkuar atje”, shtoi ai. "Luftimi i asaj situate kërkon llogaritje dhe investim të kujdesshëm”.

Mundësitë rurale

Për të qenë të sigurt, arratisjaa në fshat është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet - posaçërisht për urbanistët që janë mësuar të argëtojnë dhe të jetojnë në një ambjent të përshtatshëm.

Instagram, Facebook dhe TikTok mund të jenë burime të bezdisshme për mashup dhe meme - por ato nuk mund të kapin magjinë e një performance live apo të gjerbësh një kapuçino të përsosur.

Zonat rurale nuk kanë infrastrukturën që banorët e qytetit modernë kanë pritur, tha Apostolos Tzitzikostas, presidenti grek i Komitetit të Rajoneve.

Vdekja e qytetit!

"Si mund të punoni në një zonë rurale edhe nëse punoni nga shtëpia, pa pasur një brez të gjerë?" tha ai. "Si mund t'i rritni fëmijët tuaj nëse nuk keni shkolla të përshtatshme? Si mund të merreni me koronavirusin nëse nuk keni shërbime adekuate spitalore?”.

Fati i qyteteve do të varet në një masë të madhe nga vendimet e marra nga politikëbërësit.

Ndërsa liderët e BE premtojnë një fond prej 750 miliardë eurosh së bashku me buxhetin e ardhshëm shtatë-vjeçar të bllokut, autoritetet rajonale janë të prirura të sigurojnë programet e stimulimit të Brukselit jo vetëm që do të ndihmojnë qytetet e mëdha, por edhe vendet e harruara të Evropës.

Sipas të dhënave të Eurostat nga viti 2018, 44.8 përqind e popullsisë së BE jeton në qytet, 36 përqind në të ashtuquajturat zona të ndërmjetme si qytete dhe periferi, dhe 19.2 përqind në zonat rurale.

Tzitzikostas tha se fondet e BE-së duhet të shkojnë drejt investimeve kryesore, siç është ndërtimi i transportit për shumë gjëra dhe infrastruktura dixhitale në zonat rurale. "BE-ja duhet të zgjidhë këtë çështje," tha ai.

Kriza e koronavirusit ndihmoi të demonstrohet se falë teknologjive dixhitale, ekzistojnë alternativa për qytetin, tha Birgit Honé, një ministër rajonal i çështjeve federale dhe evropiane dhe zhvillimit rajonal në Saksoninë e Ulët në Gjermaninë veriperëndimore.

Kjo është hapja e "mundësive për të përmirësuar zonat rurale", tha ajo, duke paraqitur stimuj për fillimin dhe bizneset e tjera për të lëvizur fshat, për shembull. "Tani kemi përjetuar një model që mund të jetohet ndryshe," shtoi ajo.

Një rishpërndarje e popullsisë së Evropës në qytete provinciale dhe zona rurale mund të shndërrojë rajone të brendshme shumë më pak të pasura, sipas ekonomistit Serafinelli.

"Nëse ka një lidhje mjaft të mirë me brez të gjerë dhe lidhje treni për të arritur në kryeqytet disa herë në muaj, mund të parashikohet që shumë të shkojnë në qytete të mesme dhe një efekt shumëzues i punës të ndodhë," tha ai.

"Këta punëtorë të mëparshëm urbanë do të mbështesin baristët lokale kur të marrin pijen e tyre pas punës, mbase të thërrasin një arkitekt për të ribërë shtëpinë e tyre në fshat, apo të fillojnë një biznes të vogël ... Kjo tronditje mund të krijojë shumë punë."

"Qytetet do të duhet të ndryshojnë"

Jo të gjithë janë të bindur se koronavirusi do të thotë - ose të paktën, duhet - të nënkuptojë fundin e qendrës së gjallë të qytetit.

Giuseppe Sala, kryetari i Milanos, një nga qytetet më të prekur nga koronavirusi, i tha POLITICO se ndërsa ai ndonjëherë ëndërronte “të qëndronte në shtëpinë në Liguria”, ai nuk mendonte se qytetet do të kërcënoheshin seriozisht nga pandemia në afatgjatë.

"Tashmë 30 vjet më parë ne po debatonim për njerëzit që ishin të ngopur me qytetet, por realiteti ka treguar se nuk ishte kështu," tha ai.

Vdekja e qytetit!

Ai mendon, megjithatë, që kriza shëndetësore të detyronte qytetet - tashmë nën presion nga ndryshimi i klimës, ndotja e ajrit dhe rreziqet e tjera mjedisore - të rishikojnë ofertat e tyre. "Qytetet do të duhet të ndryshojnë," tha Sala.

Ndërsa autoritetet rajonale e bëjnë fushatën e tyre për të gjallëruar komunitetet rurale, qytetet nuk po qëndrojnë akoma: Ata po fillojnë iniciativa që synojnë, pjesërisht, të kompensojnë ndikimet e koronavirusit dhe të ruajnë banorët e tyre më të pasur.

Milano instaloi korsi të reja për biçikleta, të vëna në dispozicion me mijëra metra katrorë që dyqanet të instalojnë hapësira në natyrë, në mënyrë që njerëzit të mund të ruajnë distancën sociale dhe të vendosin masa të reja për efikasitetin e energjisë - drejt bërjes së qytetit më tërheqës.

Si pjesë e fushatës së saj të suksesshme për rizgjedhje, kryebashkiakja e Parisit Anne Hidalgo publikoi planet ambicioze për ta bërë jetën e qytetit më lokale dhe me ritme të ngadalta. Parisi, ashtu si Milano, ndërtoi korsitë e reja të biçikletave dhe ribëri rrugët për të lejuar që njerëzit të lëviznin pa turma.

"Qytetet duhet të jenë më të mira dhe duhet të ofrojnë cilësi më të mirë të jetës, ajrit dhe sigurisë rrugore, por kriza e koronavirusit do të bëjë më shumë presion për të vazhduar më tej me këto politika të bërjes së një qyteti që është i mirë për të jetuar," tha Alderman Bart Dhondt, kryebashkiak i Brukselit.

Vdekja e qytetit!

"Jeta e qytetit është shumë më tepër sesa puna juaj: Është rrjeti kulturor, social që ekziston," shtoi ai. "Ne duhet të bëjmë një përpjekje për t'i bërë njerëzit të qëndrojnë dhe t'i bëjnë njerëzit të kthehen."

Serafinelli beson se qytetet do të evoluojnë pasi punëtorët e aftë fillojnë të shkojnë në zyrë vetëm dy herë në javë, ose disa ditë (radhazi) në muaj. "Në atë masë që do të ketë më pak trafik dhe ndotje, qytetet në të vërtetë mund të bëhen edhe më tërheqëse. Fillimet e reja mund të tërhiqen nga qiraja më e lirë për hapësirë ??zyre. "

Ai parashikoi që përzierja e detyrave të brendshme dhe atyre të shtëpisë do të lejojë që shumica e qyteteve të mëdha të vazhdojnë të tërheqin punëtorë të pasur: Shërbimet e teknologjisë së lartë dhe me njohuri ka të ngjarë të mbesin në mënyrë që të paktën të ruajnë pjesërisht kontaktin human që nxit kreativitetin.

Duke folur nga përvoja personale, Serafinelli tha se akademia është një nga shumë fusha ku Zoom mund të përdoret për të zbatuar një projekt, "por idetë krijuese më së shpeshti vijnë nga bisedat e rastësishme me kolegët në bar me një kafe përpara.

Edhe nëse qytetet nuk zhduken, pandemitë si COVID-19 - për të cilat ekspertët thonë se pritet të bëhen më të zakonshëm ndërsa rritja e ngrohjes globale - kanë potencialin për të riorganizuar pasurinë.

Siena humbi në Firence dhe Milano. Zonat urbane në Evropë që e kanë përjetuar krizën më lehtë se të tjerët mund të bëhen më tërheqëse, ndërsa ato që nuk kanë arritur të mbrojnë popullsinë e tyre mund të bëhen më pak të tilla.

"Stokholmi është një qytet që mund të humbasë në këtë krizë," tha Serafinelli. "Është një grup i teknologjisë së lartë që ka qenë shumë tërheqës gjatë dekadës së kaluar, por modelet e lëvizjes së punëtorëve të aftë mund të ndikohen nga perceptimi se qasja suedeze ndaj COVID ishte shumë e rrezikshme, dhe ata mund të fillojnë të zgjedhin vende më të sigurta si Zyrihu, Mynihu dhe Berlini.

"Londra, Mynihu, Amsterdami, Berlini ishin grupet e teknologjisë së lartë para COVID, dhe motorët e inovacionit evropian," shtoi ai. "Në një masë të madhe, ata do të mbeten të tillë."

Sipas një raporti të McKinsey për të ardhmen e punës, 48 ??qytete dinamike, përfshirë Amsterdamin, Kopenhagën, Londrën, Madridin, Mynihun dhe Parisin, janë shtëpia e vetëm 20 përqind të popullsisë së Evropës, por përbënte 43 përqind të rritjes së PBB-së dhe 35 përqind të punës rritje në 20 vitet e kaluara.

"Gjithmonë ekziston një konkurrencë e madhe midis qyteteve," tha hostoriani Clark. "Do të jetë interesante të shohësh se cilat qytete dhe rajone urbane dalin më të fortë nga pandemia".Marrë nga Politico/ Përkthimi Gazeta SHQIP

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore