Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

‘Tualeti i Evropës’: Fermat e derrave në Spanjë fajësohen për ngordhjen masive të peshqve

‘Tualeti i Evropës’: Fermat e derrave në Spanjë

Ndotja nga qindra ferma të derrave në mënyrë permanente mund të ketë luajtur një rol më të madh nga sa u njoh publikisht në shembjen e një prej lagunave më të mëdha të Evropës me ujë të kripur, sipas një hetimi të ri.

Banorët në rajonin juglindor të Spanjës, Murcia, dhanë alarmin në gusht pasi dhjetëra peshq të ngordhur filluan të dilnin në brigjet e lagunës Mar Menor. Brenda pak ditësh, numri i peshqeve të ngordhur ishte rritur në më shumë se pesë tonë specie të kalbura, të ndotura në plazhin, të cilin dikur ishte një tërheqje kryesore turistike.

Imazhet e ujërave të turbullta të lagunës dhe ankesat për erën e keqe të saj mbizotëruan mbulimin mediatik në të gjithë Spanjën për ditë të tëra, pasi shkencëtarët fajësuan dekadat e balotazhit të ngarkuar me nitrate për shkaktimin e lulëzimeve të mëdha të algave që kishin varfëruar ujin e oksigjenit-në thelb duke e lënë peshkun të mbytej nën ujë.

Një hetim katër-mujor nga Lighthouse Reports dhe reporterët nga elDiario.es dhe La Marea shqyrtuan se si kultivimi intensiv i derrit mund të ketë kontribuar në një nga katastrofat më të këqija mjedisore të Spanjës të viteve të fundit.

Këtë verë, ndërsa peshqit e pajetë vazhduan të laheshin në brigjet e Mar Menor, qeveria rajonale ndaloi përdorimin e plehrave brenda 1.5 km (0.9 milje) nga laguna, duke lënë të kuptohet se faji për krizën qëndron vetëm në shtrirjen e gjerë të bujqësisë fushat që kufizohen me lagunën. Qeveria qendrore ishte më e drejtpërdrejtë, duke akuzuar zyrtarët lokalë për mbikëqyrje të dobët kur ishte fjala për ujitje në fusha.

Por asnjëri nuk përmendi fermat e derrave që janë përhapur në dekadën e fundit në pellgun ujëmbledhës të Mar Menor.

Në vitin 2019, një raport i ministrisë së mjedisit të Spanjës vlerësoi se këto ferma derrash - të cilat në atë kohë numëronin gati 800,000 kafshë - mund të ishin përgjegjëse për 17% të azotit në akuakulturën në Mar Menor.

Numri i mbarështimit të derrave në rajonin e Murcia është rritur në nivele rekord, duke pasqyruar një rritje në fermat dhe thertoret në të gjithë Spanjën. Më shumë se 56 milionë derra u therën në të gjithë Spanjën vitin e kaluar, 3 milionë më shumë se në vitin 2019, dhe kërkesa për eksporte ka bërë që Spanja të tejkalojë Gjermaninë si prodhuesi më i lartë i derrit në BE këtë vit.

Gati gjysma e kërkesës për chorizo, fileto dhe sallo spanjolle erdhi nga Kina, e cila humbi rreth 40% të derrave të saj për shkak të shpërthimit të sëmundjes vdekjeprurëse të derrave Ethet afrikane të kafshëve.

"Kolapsi i Mar Menor është një kujtesë për kompromiset mjedisore-nga plehu i ngarkuar me nitrogjen dhe amoniak deri te emetimet e metanit-duke u bërë për të ushqyer një industri ku qarkullimi në vitin 2019 tejkaloi 15 miliardë euro ", tha Gimenéz Casalduero.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore