Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë t’i zbuloni (FOTO)

Nëse mendoni se njihni veten tuaj 100 për qind, thjesht prisni. Ju ndoshta nuk e dini se çfarë shqisash ka turpi juaj në të vërtetë. Gjithashtu mund të mos iu ketë shkuar në mendje se jeni të afërm me një banane.

Më poshtë do të lexoni disa informacione kurioze në lidhje me trupin tuaj. “Bright Side” ka publikuar disa fakte mjaft interesante që do t’iu habisin.

Vrimat e vogla afër skajeve të qepallave kanë një funksion të madh

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Brenda skajeve të qepallave ka vrima të vogla të quajtura punkta. Këto hapje ndihmojnë për të hequr lotët nga syri. Kur mbyllni sytë, një pjesë e lëngut lotsjellës pompohet nga syri përmes pikës suaj. Kur pikat bllokohen për ndonjë arsye, lotët do të vërshojnë.

Papilat në gjuhën tuaj iu tregojnë për rrezikun

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Papilat janë pika në formë kërpudhash që janë të shpërndara nëpër gjuhën tuaj. Ju keni midis 200 dhe 400 në të gjithë gjuhën ose majën e gjuhës. Çdo papilë përmban 3 deri në 5 sytha shije dhe nuk është vetëm për të zbuluar shijen, por edhe temperaturën dhe prekjen.

Falë papilave, ju mund të shijoni ushqimin dhe të shmangni dhimbjen dhe helmin. Ata dërgojnë informacion në trurin tuaj në mënyrë që trupi juaj të alarmohet për të shmangur rreziqet si tymi, për shembull.

Vrimat e hundës ndryshojnë gjatë frymëmarrjes

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Zakonisht, ne nuk e vërejmë atë, por ndërsa marrim frymë, njëra vrimë e hundës bëhet e mbingarkuar dhe sjell më pak në rrjedhën e ajrit. Studimet thonë se mesatarisht, vrimat e hundës ndryshojnë çdo 2 orë.

Mëlçia juaj mund të rritet përsëri

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Mëlçia juaj ka një veçori unike në krahasim me organet e tjera. Mund të rigjenerohet vetë pas dëmtimit. Çdo mëlçi mund të rritet në madhësinë e saj normale edhe pasi të hiqet 90% e saj.

Ju keni më shumë se 5 shqisa

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Normalisht kur mendojmë për shqisat njerëzore, mendojmë për 5 prej tyre: shikimin, dëgjimin, shijen, prekjen dhe nuhatjen. Megjithatë, trupi juaj është i aftë të ndjejë shumë më tepër se kaq.

Ekuilibrioceptimi - një ndjenjë ekuilibri

Proprioception - të dish se cilat pjesë të trupit janë ku janë pa parë

Kinestezi - një ndjenjë e lëvizjes

Thermoception - një ndjenjë e temperaturës

Nociception - aftësia për të ndjerë dhimbje

Kronoceptimi - një ndjenjë e kohës

Truri juaj rritet gjatë gjithë jetës

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Në lindje, truri mesatar i foshnjës është rreth një e katërta e madhësisë së trurit normal të të rriturve. Pastaj dyfishohet në vitin e parë dhe vazhdon të rritet në rreth 80% të madhësisë së të rriturve deri në moshën 3 vjeç dhe arrin në 90% në moshën 5 vjeç. Në moshën 25 vjeç, truri i njeriut është zhvilluar plotësisht.

Fëmijët rriten më shpejt në pranverë

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Po, është fakt që fëmijët rriten pak më shpejt në pranverë sesa në stinët e tjera. Një rritje e madhe ndodh midis moshës 8 dhe 13 vjeç te vajzat dhe 10 dhe 15 vjeç te djemtë.

ADN-ja e një njeriu dhe një banane kanë një ngjashmëri 50 për qind

Tetë gjëra për trupin tuaj që nuk keni menduar kurrë

Ne jemi të gjithë të afërm dhe ndajmë ADN të përbashkët, madje edhe me lule. Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit dhe bimët ndajnë 18.7% të gjenomit të tyre me njëri-tjetrin.

Ne gjithashtu ndajmë 60% të së njëjtës ADN me mizat e frutave dhe pulat, dhe 96% me shimpanzetë. Ne jemi madje të ngjashëm me bananet, sipas studimeve, pasi kemi rreth 50% deri në 60% të gjeneve të njëjta.

Cili fakt ishte më befasuesi për ju? A keni menduar ndonjëherë se keni gjene të përbashkëta me bimët?

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore