Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

TEST/ Zbuloni nëse vuani nga çrregullimi i personalitetit kufitar

TEST/ Zbuloni nëse vuani nga çrregullimi i personalitetit kufitar

Çrregullimi i personalitetit kufitar (BPD) është një çrregullim i personalitetit të grupit B që mund të ndikojë rëndë disponimin, sjelljen tuaj dhe mënyrën se si mendoni për veten dhe të tjerët. Nëse keni BPD, çdo gjë në jetë mund të ndihet e paqëndrueshme dhe zemërimi, impulsiviteti, ndryshimet e humorit dhe imazhi i shtrembëruar për veten mund ta bëjnë të vështirë menaxhimin e emocioneve tuaja ose ndërtimin e marrëdhënieve të ngushta dhe përmbushëse.

Përgjigjuni sa më shumë që mundeni 10 pyetjeve të mëposhtme, duke shënuar 1 pikë për çdo përgjigje “Po” dhe 0 pikë për çdo përgjigje “Jo”.

A kam çrregullim të personalitetit kufitar?

A ka qenë ndonjë nga marrëdhëniet tuaja më të afërta të trazuara nga shumë debate ose ndarje të përsëritura?

A e keni lënduar veten fizikisht qëllimisht (për shembull: e keni goditur veten me grusht, e keni prerë veten, e keni djegur)? Si thua të bësh një tentativë vetëvrasjeje?

Keni pasur të paktën dy probleme të tjera me impulsivitetin (për shembull: të ngrënit e të ngrënit dhe të shpenzuarit e tepruar, të pini shumë dhe shpërthime verbale)?

Keni qenë jashtëzakonisht të disponuar?

Jeni ndjerë shumë i zemëruar shumë herë? Po të veproni shpesh në mënyrë të zemëruar ose sarkastike?

A keni qenë shpesh mosbesues ndaj njerëzve të tjerë?

Jeni ndjerë shpesh joreale apo sikur gjërat rreth jush të ishin joreale?

Jeni ndjerë bosh në mënyrë kronike?

A keni ndjerë shpesh se nuk e kishit idenë se kush jeni apo se nuk keni identitet?

A keni bërë përpjekje të dëshpëruara për të mos u ndjerë i braktisur ose i braktisur (për shembull: telefononi vazhdimisht dikë për të siguruar veten se ai ende kujdesej, iu lut atyre që të mos ju linin, u kapën fizikisht pas tij)?

 

Interpretimi i rezultatit tuaj:

0 deri në 4: Simptomat e pakta të BPD janë të pranishme.

5 deri në 6: Simptomat e mundshme të BPD janë të pranishme, veçanërisht tek adoleshentët.

7 deri në 10: prania e mundshme e simptomave të BPD.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore