Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Të paktën 800 vjeç/ Zbulohet mumja nga arkeologët në Lima, i përket një... (FOTO)

Të paktën 800 vjeç/ Zbulohet mumja nga arkeologët në

Një mumje që vlerësohet të jetë midis 800 dhe 1200 vjeçare është zbuluar nga arkeologët në Peru, në një vend pranë kryeqytetit të vendit, Lima.

Studiuesit nga Universiteti Kombëtar i San Marco-s gjetën trupin e ruajtur nën tokë në mes të një sheshi të qytetit në zonën arkeologjike të Cajamarquilla, rreth 25 kilometra në brendësi të Limës.

Mumja ishte e lidhur me litarë dhe me duar që mbulonin fytyrën, në atë që studiuesit thonë se është një zakon funerali jugor peruan. Epoka e mumjes do të thotë se ajo daton në kohët para-hispanike, dhe madje i paraprin qytetërimit Inca, i cili themeloi kështjellën më të njohur të Perusë, Machu Picchu në shekullin e 15-të.

"Zbulimi i këtij banori hedh një dritë të re mbi ndërveprimet dhe marrëdhëniet në kohët para-hispanike," tha Pieter Van Dalen Luna, një nga arkeologët që drejtoi gërmimin.

Ai i tha CNN se mumja ka shumë të ngjarë të ishte një djalë i ri midis 25 dhe 30 vjeç, i cili kishte ardhur nga malet në Cajamarquilla, dikur një qendër tregtare e zhurmshme në epokën parakolumbiane.

Puna e gërmimit filloi në mesin e tetorit me një ekip prej 40 personash të udhëhequr nga Van Dalen Luna dhe arkeologia tjetër Yomira Huamán Santillán, dhe zbulimi erdhi si befasi sepse ata nuk po kërkonin një mumje.

“I gjithë ekipi ishte vërtet i lumtur sepse ne nuk mendonim se kjo do të ndodhte”, tha Huamán për CNN. "Ne nuk prisnim të bënim një zbulim kaq të rëndësishëm."

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore