Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Të gjithë njerëzit me sy blu në botë, e kanë prejardhjen nga i njëjti person (FOTO)

Të gjithë njerëzit me sy blu në botë, e kanë

Çdo person me sytë blu, e ka prejardhjen nga një evropiani vetëm që ka jetuar rreth 6,000 deri në 10,000 vjet më parë, thonë se fundmi shkencëtarët.

Por si ndodhi kjo? Të gjithë njerëzit kanë sy në nuanca të ngjyrës kafe, derisa një mutacion specific solli ndryshimin.

Ky ishte një gen i quajtur HERC2 që u kthye në OCA2, dhe përcakton sesa pigment ngjyrë kafe kemi te sytë, shkruan rrjeti Indi100.com.

Prandaj dhe sytë tanë bëhen ngjyrë blu.

Ndërsa në lidhje me prejardhjen nga i njëjti person, kjo vjen nga provat se çdo person me sy blu që është gjallë sot, ka të njëjtin mutacion.

Shkencëtarët besojnë se 8 deri në 10 përqind të popullatës njerëzore kanë sy ngjyrë blu, në një mutacion që mund të mos duket prej fëmijërisë por të zhvillohet edhe me vonesë, kështu që dhe fëmijët me sy blu kur të rriten mund të rikthehen në ngjyrë kafe.

Pra nëse keni sy ngjyrë blu, tashmë e dini se nuk je aq i veçantë sa kishe menduar më parë, shkruan me shaka Indi100.com. /tch/

Të gjithë njerëzit me sy blu në botë, e kanë

Kjo vjen nga provat se çdo person me sy blu që është gjallë sot, ka të njëjtin mutacion.

Të gjithë njerëzit me sy blu në botë, e kanë

Historia daton shumë kohë më parë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore