Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Studiuesit ngrenë alarmin: Të hash gjysmë veze në ditë rrit rrezikun e vdekjes me 7%

Studiuesit ngrenë alarmin: Të hash gjysmë veze në ditë

Sipas një studimi të realizuar së fundmi, vezët e ziera, të skuqur apo edhe ato omëletë përbëjnë një kërcënim për shëndetin dhe sa më shumë të hamë, aq më shumë rritet rreziku.

Studiuesit zbuluan se ngrënia e një gjysmë vezë, ku përfshihet e verdha dhe e bardha, rrit gjasat e vdekjes me 7%, raporton Daily Mail

Rreziku i vdekjes rritet me shtatë për qind për çdo gjysmë veze tjetër që një person konsumon. Pra, nëse një person ha një vezë të plotë në ditë, ka 14% më shumë rrezik sesa dikush që e shmang këtë ushqim.

Studiuesit kinezë që udhëhoqën studimin besojnë se shkak për këtë është niveli i lartë i yndyrës dhe kolesterolit që përmban veza.

Ata paralajmëruan që njerëzit duhet të përdorin vetëm të bardhat e vezëve ose të kalojnë në zëvendësues më të shëndetshëm, të cilat ulin rrezikun e vdekjes.

Zëvendësimi i një sasie ekuivalente të arrave ose bishtajoreve me gjysmën e një veze ul shkallën e vdekjes deri në një të tretën.

Bashkautori i studimit, profesori Yu Zhang, nga Universiteti Zhejiang tha: “Rritja e vdekshmërisë, e lidhur me konsumin e vezëve, u ndikua kryesisht nga marrja e kolesterolit”.  

Lidhja midis vezëve dhe shëndetit është një çështje debati prej vitesh të tëra.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore