Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Studimet tregojnë se bebja e syrit lidhet me shkathtësinë

Studimet tregojnë se bebja e syrit lidhet me shkathtësinë

Thonë se sytë janë dritarja dhe pasqyra e shpirtit. Tani hulumtimet e reja tregojnë se ato na japin gjithashtu njohuri për aftësitë intelektuale.

Në Institutin e Teknologjisë në Georgia, shkencëtarët kanë treguar se madhësia bazë e bebes është e lidhur ngushtë me dallimet individuale në inteligjencë.

Kjo lidhje befasuese u zbulua për herë të parë kur studiuan ndryshimet në sasinë e përpjekjeve logjike që njerëzit duhej të ushtronin për të kryer detyra. Për ta bërë këtë, ata përdorën teknikën e psikologut Daniel Kahneman nga vitet 1960 dhe 1970, në të cilën matet zgjerimi i bebëzës.
Prandaj, ata kryen disa studime të mëdha që përfshinin më shumë se 500 njerëz midis moshës 18 dhe 35 vjeç. Eksperimenti u krye në një laborator të errët me një pajisje speciale me performancë të lartë që kap reflektimin e dritës nga bebëza në kornea.

Së pari, nxënësit u matën në pushim, ndërsa pjesëmarrësit shikuan në një ekran bosh kompjuteri për deri në katër minuta. Pajisja po regjistronte gjatë gjithë kohës.

Madhësia e bebëzës mund të ndryshojë nga dy deri në tetë milimetra. Bebëza është e rrethuar nga një iris shumëngjyrësh, i cili ndikon në madhësinë e bebëzës.


Në pjesën e dytë të eksperimentit, pjesëmarrësit përfunduan një sërë testesh njohëse.

Shembull i testit

Pjesëmarrësve iu desh të rezistonin të shikonin drejt një ylli vezullues në njërën anë të ekranit të kompjuterit dhe në vend të kësaj të shikonin shpejt në drejtim të kundërt për të identifikuar shkronjën. Letra u zhduk brenda pak çastesh, madje edhe një vështrim i përciptë në drejtimin tjetër do të kishte humbur letrën.

Njerëzit janë të prirur për t’iu përgjigjur objekteve në vizionin tonë periferik, kjo përdoret për të lejuar të dallojmë një grabitqar ose pre, por kjo detyrë kërkonte që pjesëmarrësit të fokusoheshin në një shkronjë në vend të një ylli të ndritshëm.

Testet kanë treguar se një nxënës më i madh shoqërohet me inteligjencë më të madhe, kontrollojnë vëmendjen, shpërqendrohen në një masë më të vogël dhe kanë kapacitet të lartl memorie që i ndihmon në punë.

Megjithatë, madhësia e bebeve kishte një lidhje negative me moshën,pjesëmarrësit më të vjetër prireshin të kishin bebëza më të vogla dhe më të ngushta. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore