Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Sophia është zogu më i vjetër në botë, 68 vjeçe dhe do të bëhet nënë për herë të 37-të

Sophia është zogu më i vjetër në botë, 68

Wisdom, një albatros Laysan që vlerësohet të jetë zogu më i vjetër i egër në botë, është kthyer në shtëpi në Atollin Midway në SHBA dhe po përgatitet të bëhet nënë për herë të 37-të.

Mosha në dukje e avancuar 68-vjeçare dhe shëndeti i saj i mirë ishin dy karakteristikat që i shtynë shkencëtarët ta emërtonin albatrosin “Wisdom”.

Biologët kanë vëzhguar albatrosin për shumë vite dhe kanë regjistruar mënyrën si ka mbijetuar.

Sophia u zbulua në vitin 1956 nga biologu Chandler Robbins, i cili vlerësoi se ajo ishte pothuajse 5 vjeç në atë kohë. Biologu dhe zogu ‘u takuan’ përsëri në vitin 2002 kur u kthye në Atoll.

Është e habitshme se sa shpesh albatrosët kanë një jetëgjatësi më të gjatë se studiuesit e tyre. Robbins vdiq në vitin 2017 në moshën 98-vjeçare.

Ashtu si shumë albatrosë, Sophia kthehet pothuajse çdo vit në zonën ku lindi për të ndërtuar folenë dhe çiftin e saj.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore