Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Skuqje në fytyrë? Mund ta shkaktojë edhe HIV!

Skuqje në fytyrë? Mund ta shkaktojë edhe HIV!

Si të identifikoni dhe trajtoni një skuqje të HIV-it në fytyrë?

Infeksioni akut me HIV dhe medikamentet e përdorura për trajtimin e HIV-it mund të shkaktojnë një skuqje që mund të shkaktojë kruarje. Megjithëse skuqja e lidhur me HIV zakonisht shfaqet në fytyrë ose gjoks, ajo mund të prekë edhe pjesë të tjera të trupit.

Ju mund të zhvilloni simptoma të ngjashme me gripin të shoqëruar nga një skuqje e lëkurës pas ekspozimit fillestar dhe infeksionit me HIV.

Simptomat e ngjashme me gripin mund të përfshijnë:

diarreja
dhimbje të fytit
ethe ose episode të djersitjes
të dridhura
lodhje
dhimbjet e muskujve
ënjtje të nyjeve limfatike në fyt, sqetull ose ijë
Këto simptoma zakonisht zgjasin nga disa javë deri në një muaj dhe shpesh ngatërrohen me një sëmundje tjetër.

Skuqjet e shpeshta mund të lënë shenja, duke komprometuar lëkurën delikate të fytyrës. Identifikimi i shkakut të reaksionit është thelbësor për të krijuar planin e duhur të trajtimit.

Nëse mjekimi për HIV po shkakton skuqje të vazhdueshme, mund t’ju duhet të konsultoheni me mjekun për ndërrimin e ilaçeve tuaja.

Si duket një skuqje e lidhur me HIV në fytyrë?

Faza më e hershme e infektimit me HIV, kur virusi po shumëzohet me shpejtësi, quhet infeksion akut HIV. Virusi është shumë i transmetueshëm tek të tjerët gjatë kësaj kohe. Skuqja është një simptomë e zakonshme e infeksionit akut me HIV.

Nëse keni lëkurë më të lehtë, një skuqje e lidhur me HIV mund të marrë formën e lëkurës së skuqur, të kuqërremtë ose të zbardhur në fytyrë ose gjoks. Nëse keni lëkurë më të errët, një skuqje e lidhur me HIV mund të duket vjollcë e errët në vend të kuqe.

Skuqja mund të ketë edhe kruarje dhe mund të shoqërohet me gunga të vogla ose njolla të lëmuara të lëkurës. Skuqjet mund të shfaqen edhe në vende të tjera si në duar ose në shpinë.

Lezionet e vazhdueshme, flluska të hapura dhe plagë orale janë gjithashtu simptoma të infeksionit HIV.

Çfarë saktësisht shkakton një skuqje të lidhur me HIV në fytyrë ose zona të tjera të trupit?

Gjatë infeksionit fillestar, sistemi imunitar i trupit përpiqet të luftojë virusin ashtu siç funksionon zakonisht. Ky reagim mund të shkaktojë një skuqje të lidhur me infeksion akut HIV dhe mund të shfaqet në fytyrë.

Pa trajtim, HIV dobëson sistemin imunitar, gjë që mund t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj “infeksioneve oportuniste” që janë më të shpeshta ose të rënda sesa te njerëzit që kanë një sistem imunitar të shëndetshëm.

Disa sëmundje të lëkurës shfaqen ndryshe dhe janë më të vështira për t’u trajtuar te njerëzit me HIV. Shembujt përfshijnë:

molluscum contagiosum
HPV
sifilizit
celuliti
dermatiti
ekzema
psoriasis
impetigo
intertrigo
herpes
infeksion kërpudhor
lythat gjenitale
kanceri i lëkurës jo melanoma
Është më e lehtë për bakteret, viruset dhe parazitët e tjerë të shkaktojnë simptoma të lëkurës nëse sistemi imunitar është i dobët.
Lezionet e lëkurës mund të jenë të vetme ose të shumëfishta dhe mund të shfaqen si ulçera, pustula, nyje ose papula të vogla.

Disa ilaçe antiretrovirale të përdorura për trajtimin e HIV-it mund të shkaktojnë gjithashtu një skuqje në fytyrë ose trup, duke përfshirë:

Frenuesit jo-nukleozidë të transkriptazës së kundërt (NNRTIs)

Frenuesit e transkriptazës së kundërt nukleozide (NRTI)

Frenuesit e proteazës (PI)

Ndërsa skuqjet e ilaceve janë përgjithësisht të lehta, mund të ndodhin forma të rënda të mbindjeshmërisë. Nëse zhvilloni një skuqje me simptoma të tjera – duke përfshirë ethe, marramendje, gulçim ose fshikëza të lëkurës – kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Si trajtohet një skuqje e lidhur me HIV në fytyrë?

Mundohuni të mos kapni ose gërvishtni një skuqje në fytyrë. Ju mund të futni më shumë baktere në zonën e prekur. Kruarja e vazhdueshme gjithashtu mund të çojë në dhëmbëza dhe shenja të padëshiruara.

Antihistaminet orale si Benadryl mund të ndihmojnë në menaxhimin e kruajtjes.

Një skuqje e lidhur me infeksion akut HIV mund të zgjasë për disa javë.

Nëse dyshoni se skuqja është një reagim ndaj ilaçeve antiretrovirale, konsultohuni me mjekun përpara se të ndërprisni trajtimin.

Ata mund të rekomandojnë një plan të ri trajtimi me medikamente të reja. Simptomat duhet të zhduken kur ndërroni ilaçet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore