Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Siç nuk e kishim parë ndonjëherë, shkencëtarët publikojnë imazhin e hollësishëm të Hënës

Siç nuk e kishim parë ndonjëherë, shkencëtarët

Shkencëtarët kanë publikuar një imazh tepër të hollësishëm të sipërfaqes së hënës, që tregon objekte me diametër deri në pesë meta, të kapur me sinjale radari të reflektuar.

Imazhi, i publikuar nga Observatori Kombëtar i Astronomisë në Amerikë, tregon vendin e uljes së misionit Apollo 15 të NASA në vitin 1971 dhe brazdat përreth e krateret e dhëmbëzuara.

Siç nuk e kishim parë ndonjëherë, shkencëtarët

Për të kapur imazhin, studiuesit përdorën satelitë q lëshonin një sinjal të fuqishëm radari drejt hënës pastaj reflektoheshin përsëri në një sistem prej 10 radio teleskopësh në Amerikën e Veriut.

Kjo metodë rezultoi shumë e suksesshme dhe shkencëtarët tani duan ta përdorin edhe për të kapur të tjera imazhe më të hollësishme nga shumë më thellë në Sistemin tonë Diellor, duke përfshirë sipërfaqet e Neptunit dh e Uranit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore