Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Si të parandaloni problemet me zemrën në çdo moshë

Si të parandaloni problemet me zemrën në çdo moshë

Zemra është një organ për të cilin duhet të kujdessesh në çdo moshë. Fundja nuk je kurrë shumë e re apo shumë e moshuar për të treguar kujdes me të. Parandalimi i sëmundjeve të zemrës, falë zgjedhjeve të mençura në jetë, do të jetë masa më shpërblyese që mund të merrni për veten.

Mungesa e aktivitetit fizik, ushqyerja e keqe dhe vese të tjera mund të shkaktojnë dëme afatgjatë në zemrën tuaj të vetme. Në këtë artikull do të mësoni për hapat e thjeshtë që mund të merrni në çdo moshë për mbrojtjen e shëndetit të zemrës.

Të Njëzetat
Mbrojtja e zemrës duhet të fillojë që në të njëzetat. Gjithçka që bëni e që nuk bëni në këtë moshë do të lërë pasoja afatgjata. Në këtë moshë duhet të siguroheni që:
• Të kryeni analiza dhe kontrolle të rregullta mjekësore për shëndetin e zemrës,
• Të mbani nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak,
• Të kryeni aktivitet fizik
• Të mos pini duhan.

Të Tridhjetat
Në këtë moshë, shumë njerëz nuk kanë kohë të shqetësohen për zemrën dhe shëndetin duke e marrë kështu të mirëqenë. Ajo që mund të bëni në këtë moshë është:
• Të ndiqni një regjim ushqimor të shëndetshëm për zemrën,
• Të kaloni më pak kohë në divan e më shumë kohë në lëvizje,
• Të informoheni për historikun familjar të sëmundshmërisë dhe të njiheni me faktorët e rrezikut.
• Të mos pini duhan
• Të tregoni shumë kujdes me stresin.

Të Dyzetat
Nëse deri më tani nuk jeni shqetësuar për zemrën dijeni që siç thotë populli “ më mirë vonë se kurrë.” Nuk jeni vonë për të bërë zgjedhje të shëndetshme dhe ndryshime në stilin e jetesës.
• Kujdesuni për peshën dhe metabolizmin që ngadalësohet në këtë moshë.
• Kontrolloni nivelin e sheqernave në gjak.
• Shkon në palestër ose kryeni më shumë aktivitet fizik,
• Kujdesuni për gjumin dhe jini të vëmendshëm ndaj gërrhitjes. Kjo mund të tregojë probleme me frymëmarrjen dhe të kontribuojë në rritjen e tensionit dhe problemeve me zemrën.

Të Pesëdhjetat
Kapërcimi i këtij pragu ka një ndikim të fortë në shëndetin e zemrës. Gjasat janë që në këtë moshë të jeni prekur nga tensioni i gjakut, kolesteroli i lartë, ose diabeti, të cilat rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Në këtë moshë ju duhet të:
• Ushqeheni shëndetshëm,
• Informoheni mirë për shenjat paralajmëruese të atakut në zemër dhe ishemisë,
• Kujdesuni të merrni ilaçet me përpikmëri,
• Të mos pini duhan,
• Të kryeni aktivitet fizik

Mbi të Gjashtëdhjetat
Në këtë moshë rreziku i sëmundjeve të zemrës është më i lartë. Ndaj, njerëzit duhet të tregohen të kujdesshëm dhe të përpiktë me analizat mjekësore dhe medikamentet. Njerëzit duhet të:
• Kujdesen për peshën,
• Të ushqehen shëndetshëm,
• Të pijnë ujë mjaftueshëm,
• Të kryejnë aktivitet fizik.
• Të informohen për shenjat paralajmëruese të atakut në zemër dhe ishemisë,

Kjo e fundit është shumë e rëndësishme dhe mund të shpëtojë jetë./AgroWeb

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore