Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Si të kontrolloni për kancerin e gjirit, sipas ekspertëve!

Si të kontrolloni për kancerin e gjirit, sipas ekspertëve!

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se duhet të kontrollojmë për kancerin e gjirit çdo muaj. Por, sa prej nesh e bëjnë në të vërtetë? Dhe sa prej nesh e dinë me të vërtetë se çfarë duhet të kërkojmë? Ndërsa disa kanë zhvilluar një zakon të mirë për të ekzaminuar rregullisht për shenja, shumë prej nesh nuk e gjejnë kohën, ose më mirë do ta fusnin kokën në rërë.

Por kontrollet e rregullta mund të shpëtojnë jetë dhe të sigurojnë nëse ndonjëherë zbulojmë diçka që nuk duhet të jetë aty që të trajtohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Është e qartë se ka shumë konfuzion rreth asaj që saktësisht duhet të keni kujdes. Gjashtë milionë gra tronditëse deklaruan se nuk dinë të kontrollojnë gjinjtë e tyre për kancer dhe 80% e grave janë të paqarta se çfarë mund të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit, sipas klinikave shëndetësore Bupa.

Kur të kontrolloni gjoksin tuaj

Përpiquni dhe zgjidhni të njëjtën kohë çdo muaj për t’i kontrolluar ato – pasi menstruacionet tuaja janë më të mira në mënyrë që të mund të dini se çfarë është normale për ju.

Çfarë duhet të ndjeni kur kontrolloni gjoksin tuaj:

Është e rëndësishme të arrini tani ritmin normal të gjinjve tuaj, në mënyrë që të zbuloni shpejt çdo gjë jonormale. Kontrolloni për gunga të parregullta (të cilat mund të jenë relativisht të vogla) që janë të forta. Një mjek do të jetë në gjendje t’ju ekzaminojë siç duhet, por një gungë kanceroze mund të ndihet mjaft e rrumbullakosur, e butë dhe e ndjeshme. Mund të jetë gjithashtu mjaft e dhimbshme.

Shenjat dhe simptomat e kancerit të gjirit për t’u kujdesur

Përveç se një gungë, ka shtatë shenja të tjera që duhet t’i kushtojmë vëmendje dhe nëse vëreni ndonjë nga këto, është më mirë të shihni mjekun tuaj. Shumicën e kohës, do të ketë një shpjegim tjetër për simptomat tuaja, por zbulimi i hershëm është thelbësor kur bëhet fjalë për trajtimin e kancerit të gjirit.

Së pari, shikoni gjoksin tuaj dhe kontrolloni nëse mund të vini re ndonjë gjë vizualisht. Ngrini krahët në ajër për të kontrolluar edhe nën sqetullat tuaja. Më pas, përdorni pjesën e sheshtë të gishtërinjve tuaj për të ndjerë dhe shtypur gjoksin, sqetullën, klavikulën dhe thithkat tuaja. Nëse e keni zakon ta bëni këtë rregullisht, do të kuptoni shpejt se çfarë është normale për ju.

Mos harroni, sa më shpejt të diagnostikohet kanceri i gjirit, aq më shumë ka të ngjarë që trajtimi të jetë i suksesshëm. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të mbani shënim çdo ndryshim ose shqetësim dhe t’i kontrolloni ato me mjekun tonë të përgjithshëm.

Këtu është një kujtesë se çfarë duhet të kërkoni dhe si të kontrolloni për kancerin e gjirit sipas ekspertëve…

-një ndryshim në madhësinë ose formën e njërit ose të të dy gjinjve
-një gungë ose zonë e re që ndihet më e trashë se pjesa tjetër e gjirit
-një ndryshim në pamjen, ndjesinë ose strukturën e lëkurës suaj, si p.sh. gërvishtje ose gropëzime
-skuqje (si ekzema), kore, lëkurë me luspa ose kruarje në ose rreth thithkës
-një ndryshim në pamjen e thithkës tuaj, si p.sh. zhytja në gjoks
-një shkarkim lëngu nga të dyja thithkat
dhimbje në gjoks ose sqetull që mbetet konstante
-një gungë ose ënjtje në njërën nga sqetullat ose rreth kockës së klavikulës /TAR/

Si të kontrolloni për kancerin e gjirit, sipas ekspertëve!

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore