Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Si dhe kur t’i jepet fund një miqësie, sipas ekspertëve

Si dhe kur t’i jepet fund një miqësie, sipas ekspertëve

Miqtë janë të destinuar të qëndrojnë pranë nesh në mënyrë të trashë dhe të hollë. Por ndërsa rritemi dhe evoluojmë si njerëz, po ashtu rriten edhe miqësitë tona. Ndërsa shumë prej nesh shpresojnë që çdo mik që bëjmë është “i burgosur përjetë”, jo të gjitha miqësitë janë të destinuara t’i qëndrojnë provës së kohës.

Mund të tingëllojë e lehtë për të përcaktuar nëse shoku juaj duhet të jetë pranë për arsye, një sezon apo një jetë, por në të vërtetë është gjithçka tjetër veçse. Ndërsa ka këshilla të pafundme se si ta shkëputni atë me një partner romantik, të njëjtat rregulla nuk vlejnë gjithmonë për miqësitë, veçanërisht kur ndërthurni miq të përbashkët, të kaluarën e ndërlikuar dhe ndjenjat e ndjeshme.

Kur është koha për t’i dhënë fund një miqësie

Në një botë të përsosur, një miqësi duhet të jetë një marrëdhënie reciproke. Nëse miqësia ndihet e pabarabartë, mendoni se nga vjen kjo ndjenjë. Për ta bërë këtë, terapistja e licencuar Susan Zinn rekomandon vlerësimin e NDWV-ve tuaja: Nevojat, Dëshirat, Dëshirat dhe Vlerat. “Cilat janë NDWV-të tuaja për miqësitë që keni dhe si krahasohen këto karakteristika thelbësore me ato të mikut tuaj,” i tha Zinn TODAY. “Kjo do t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse marrëdhënia po funksionon dhe të kuptoni se nga mund të vijnë ndonjë pabarazi.”

Shenjat që tregojnë se miqësia juaj është e pashëndetshme

Shpesh është më e lehtë të gjykosh nga jashtë, prandaj përpiqu të largohesh nga situata përpara se të përcaktoni nëse miqësia juaj shfaq tipare toksike. Zinn rekomandon të bëni pyetjet e mëposhtme:

A tregon shoku juaj interes për jetën tuaj?
A është shoku juaj duke manipuluar apo kontrolluar?
A është shoku juaj i besueshëm?
Ndiheni i lënë pas dore apo i gjykuar nga shoku juaj?
A është shoku juaj i lodhur emocionalisht?
A ka një ndikim negativ shoku juaj në jetën tuaj?
Këshilla të ekspertëve se si t’i jepni fund një miqësie
Tani që e kemi hequr këtë nga rruga, si e këputni në të vërtetë kravatën? Ndërsa nuk ka një formulë të saktë për t’i dhënë fund një miqësie, ka tre hapa që duhet të ndërmerrni kur të jeni gati për ta bërë këtë.

Ditar. Merrni kohë për të reflektuar mbi marrëdhënien tuaj dhe pse e keni lejuar këtë person të qëndrojë në jetën tuaj për kaq gjatë. “Mendoj se shkrimi i ndjenjave tuaja në ditar është i rëndësishëm sepse vërtet po shihni se çfarë funksionon ose nuk funksionon,” tha Zinn.

Përballuni me mikun tuaj. Jini të qartë me ta se si jeni ndjerë dhe pse mendoni se është koha që marrëdhënia të përfundojë. “Përballje nuk do të thotë zemërim apo dramë; Është më mirë të përballesh me situatën sesa ta shmangësh atë”, tha Holton.

Flisni me thëniet “Unë”. Mos harroni se mund të flisni vetëm për atë se si jeni ndjerë në miqësi. Zinn sugjeron përdorimin e frazave si “çfarë kam nevojë, çfarë dua, çfarë vlerësoj dhe çfarë dëshiroj”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore