Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Shenjat mos i injoroni!/ Kistet në vezore, sa të rrezikshme janë?

Shenjat mos i injoroni!/ Kistet në vezore, sa të rrezikshme janë?

Sindroma e vezores policistike (PCOS) është një gjendje në të cilën vezoret prodhojnë një sasi jonormale të androgjeneve, hormoneve seksuale mashkullore që zakonisht janë të pranishme tek gratë në sasi të vogla. Emri sindromi i vezores policistike përshkruan cistat e shumta të vogla (qeset e mbushura me lëngje) që formohen në vezore. Megjithatë, disa gra me këtë çrregullim nuk kanë ciste, ndërsa disa gra pa këtë çrregullim zhvillojnë ciste.

Ovulacioni ndodh kur një vezë e pjekur lirohet nga një vezore. Kjo ndodh që veza të mund të fekondohet nga një spermë mashkullore. Nëse veza nuk fekondohet, ajo del jashtë trupit gjatë menstruacioneve.

Në disa raste, një grua nuk prodhon mjaftueshëm hormonet e nevojshme për të ovuluar. Kur ovulimi nuk ndodh, vezoret mund të zhvillojnë shumë kiste të vogla. Këto kiste prodhojnë hormone të quajtura androgjene. Gratë me PCOS shpesh kanë nivele të larta të androgjeneve. Kjo mund të shkaktojë më shumë probleme me ciklin menstrual të një gruaje. Dhe mund të shkaktojë shumë nga simptomat e PCOS.

Trajtimi për PCOS shpesh bëhet me medikamente. Kjo nuk mund të kurojë PCOS, por ndihmon në reduktimin e simptomave dhe parandalimin e disa problemeve shëndetësore.

Çfarë e shkakton PCOS?

Shkaku i saktë i PCOS nuk është i qartë. Shumë gra me PCOS kanë rezistencë ndaj insulinës. Kjo do të thotë se trupi nuk mund ta përdorë mirë insulinën. Nivelet e insulinës grumbullohen në trup dhe mund të shkaktojnë nivele më të larta të androgjenit. Obeziteti gjithashtu mund të rrisë nivelet e insulinës dhe të përkeqësojë simptomat e PCOS.

PCOS mund të ndodhë edhe në familje. Është e zakonshme që motrat ose nëna dhe vajza të kenë PCOS.

Cilat janë rreziqet për PCOS?

Ju mund të keni më shumë gjasa të keni PCOS nëse nëna ose motra juaj e ka atë. Ju gjithashtu mund të keni më shumë gjasa ta keni atë nëse keni rezistencë ndaj insulinës ose jeni obezë.

Cilat janë simptomat e PCOS?

Simptomat e PCOS mund të përfshijnë:

Mungesa e periodave, perioda të parregullta ose perioda shumë të lehta
Vezoret që janë të mëdha ose kanë shumë kiste
Qimet e tepërta të trupit, duke përfshirë gjoksin, stomakun dhe shpinën (hirsutizëm)
Shtim në peshë, veçanërisht rreth barkut
Akne ose lëkurë të yndyrshme
Tullaciteti i tipit mashkullor ose rrallimi i flokëve
Steriliteti
Njolla të errëta ose të trasha të lëkurës në pjesën e pasme të qafës, në sqetull dhe nën gjoks
Si trajtohet PCOS?

Trajtimi për PCOS varet nga një sërë faktorësh. Këto mund të përfshijnë moshën tuaj, sa të rënda janë simptomat dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Lloji i trajtimit mund të varet gjithashtu nga fakti nëse dëshironi të mbeteni shtatzënë në të ardhmen.

 

Nëse planifikoni të mbeteni shtatzënë, trajtimi mund të përfshijë:

Një ndryshim në dietë dhe aktivitet. Një dietë e shëndetshme dhe më shumë aktivitet fizik mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të zvogëloni simptomat. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë trupin të përdorë insulinën në mënyrë më efikase, të ulin nivelet e glukozës në gjak dhe mund t’ju ndihmojnë të ovuloni.

Medikamente për të shkaktuar ovulimin. Medikamentet mund të ndihmojnë vezoret të lëshojnë vezët normalisht. Këto medikamente gjithashtu kanë rreziqe të caktuara. Ato mund të rrisin mundësinë për një lindje të shumëfishtë (binjakë ose më shumë). Dhe ato mund të shkaktojnë hiperstimulim ovarian. Kjo është kur vezoret lëshojnë shumë hormone. Mund të shkaktojë simptoma të tilla si fryrje barku dhe dhimbje legeni.

Nëse nuk planifikoni të mbeteni shtatzënë, trajtimi mund të përfshijë:

Pilulat e kontrollit të lindjes. Këto ndihmojnë për të kontrolluar ciklet menstruale, për të ulur nivelet e androgjenit dhe për të reduktuar aknet.
Ilaçet e diabetit. Kjo shpesh përdoret për të ulur rezistencën ndaj insulinës në PCOS. Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e niveleve të androgjenit, ngadalësimin e rritjes së flokëve dhe t’ju ndihmojë të ovuloni më rregullisht.
Një ndryshim në dietë dhe aktivitet. Një dietë e shëndetshme dhe më shumë aktivitet fizik mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të zvogëloni simptomat. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë trupin të përdorë insulinën në mënyrë më efikase, të ulin nivelet e glukozës në gjak dhe mund t’ju ndihmojnë të ovuloni.
Medikamente për të trajtuar simptoma të tjera. Disa ilaçe mund të ndihmojnë në uljen e rritjes së flokëve ose akneve.


Cilat janë ndërlikimet e PCOS?

Gratë me PCOS kanë më shumë gjasa të zhvillojnë disa probleme serioze shëndetësore. Këto përfshijnë diabetin e tipit 2, presionin e lartë të gjakut, problemet me zemrën dhe enët e gjakut dhe kancerin e mitrës. Gratë me PCOS shpesh kanë probleme me aftësinë për të mbetur shtatzënë (fertilitet).

Disa gra luftojnë me simptomat fizike të PCOS, të tilla si shtimi në peshë, rritja e flokëve dhe aknet. Trajtimet kozmetike, të tilla si elektroliza dhe heqja e qimeve me lazer, mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë me pamjen tuaj. Flisni me mjekun për mënyrat më të mira për të trajtuar simptomat që ju shqetësojnë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore