Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Sa vjeç është zemra juaj? Zbuloni fraktorët që e dobësojnë para kohe

Sa vjeç është zemra juaj? Zbuloni fraktorët që e

Të dhënat e një viti më parë nga Instituti i Shëndetit Publik, treguan shifra alarmante në lidhje me numrin e të sëmurëve nga zemra. Në Shqipëri renditet si shkaku i parë i humbjes së parakohshme të jetës.

Po ju a jeni të rrezikuar?
Një projekt i përbashkët i Universitetit të Bostonit dhe Institutit Amerikan Për Zemrën, do të hedhë në treg një pajisje që përllogarit moshën e saktë të zemrës. Ama jo vetëm moshën por edhe rrezikun që u kanoset nga sëmundjet kardiovaskulare. Në përllogaritjen e këtij rreziku përfshihen edhe mosha, historiku i familjes dhe stili i jetesës. Nuk përjashtohen edhe ushqyerja, aktiviteti fizik dhe duhanpirja. Nëse marrim në konsideratë numrin e lartë të njerëzve të prekur nga këto sëmundje në Shqipëri, atëherë me siguri, zemra e shumë njerëzve është ‘e plakur’ para kohe.

Ju mund të ndiheni të rinj në moshë, por nëse pini duhan, nëse nuk kryeni aktivitet fizik dhe nëse nuk ushqeheni shëndetshëm, zemra juaj ka hyrë në moshën e tretë. Ekspertët thonë se përveç ushqyerjes së shëndetshme dhe aktivitetit fizik, ju mund të ulni faktorët e rrezikut duke:
-Ulur tensionin e gjakut
-Përmirësuar nivelin e kolesterolit
-Mirëmbajtur peshën
-Kontrolluar nivelet e glukozës, sheqerit në gjak

Regjimi Mesdhetar – Më i Miri për Zemrën
Ushqyerja mesdhetare është një regjim i shëndetshëm për zemrën.
Nëse e keni të vështirë të ushqeheni shëndetshëm mund të ndërmerrni hapa të vogla:
-Hani perime në të paktën dy herë në ditë
-Hani nga një frut në çdo vakt
-Përfshini arrorët, si arra, bajame, lajthi e të tjera, nëpër sallata
-Hani mish të kuq vetëm një herë në javë

Nga ana tjetër, duke kryer edhe aktivitet fizik, ju mund të jeni në rrugën e duhur për ta mbajtur zemrën të re dhe në formë. Në këtë mënyrë, mund të shmangni disa probleme dhe sëmundje kronike që jo vetëm ju vështirësojnë jetën, por edhe ju pengojnë të bëni një jetë të gjatë./AgroWeb

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore