Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Qafa e “ngrirë”, gjashtë lëvizje që lehtësojnë dhe mbrojnë nga dhimbja

Qafa e “ngrirë”, gjashtë lëvizje që

Lëvizjet dhe zakonet e thjeshta të përditshme do të bëjnë një tendosje të konsiderueshme në qafën tuaj. Shmangni dhimbjen duke i kushtuar vëmendje pikave kyçe të theksuara nga ekspertët e Harvardit

Një qafë e ngrirë sigurisht që nuk sinjalizon fillimin e një dite të mirë. Edhe zakonet e përditshme, nga mbajtja e telefonit te veshi për të folur gjatë gatimit e deri te qëndrimi jo i mirë gjatë punës në kompjuter, do të rëndojnë qafën e cila do të “hakmerret” me dhimbje dhe lëvizje të kufizuar.

Dhimbja e qafës nuk shfaqet brenda natës, por zhvillohet gradualisht. Mund të jetë për shkak të artritit ose sëmundjes degjenerative të diskut, ose një sërë faktorësh si qëndrimi i dobët, ulja e forcës së muskujve, stresi ose gjumi i pamjaftueshëm mund të vendosin skenën, shpjegon Dr. Zacharia Isaac, drejtore mjekësore e Qendrës për Mjekësi Integruese. Kujdesi për shtyllën kurrizore në Brigham dhe Spitalin e Grave në Harvard, dhe drejtor i mjekësisë ndërhyrëse dhe rehabilitimit në Shkollën Mjekësore të Harvardit.


Sipas Dr. Isaac, ekzistojnë 6 lëvizje të thjeshta që do të mbrojnë qafën:

Mos qëndroni në të njëjtën ndalesë për orë të tëra. Edhe pse është e vështirë të ndryshosh qëndrimin e keq pasi të bëhet zakon, përpiqu të lëvizësh rregullisht.

Bëni ndryshime të vogla në dizajnin ergonomik të hapësirës suaj. Sigurohuni që ekrani i kompjuterit të jetë në nivelin e syve. Përdorni kufjet me bluetooth dhe vendosni një jastëk poshtë laptopit për të formuar një kënd 45°.


Në rastin e syzeve optike, sigurohuni që vizita të jetë e përditësuar ose do të përkuleni përpara duke u përpjekur të shihni më mirë.

Mos përdorni shumë jastëkë pasi mund të tendosin qëndrimin tuaj.

Mos e nënvlerësoni rrezikun për qafën tuaj. Për shembull, përpara se të lëvizni një gardërobë të madhe, paralajmëron eksperti, mendoni se sa mund t’ju sforcojë qafën dhe shpinën.

Flini mirë . Problemeve që lidhen me çrregullimet e gjumit, shtoni rrezikun më të madh të dhimbjeve muskuloskeletore.

Kur duhet të shqetësoheni?

Nëse dhimbja e qafës është reflekse, e shoqëruar me dobësi ose mpirje në krah ose këmbë dhe më rrallë me temperaturë ose humbje peshe, duhet të shihni mjekun tuaj, përfundon Dr.Isaac.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore