Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Publikohen letrat e mjekut të Hitlerit, mësohen detaje të gjendjes shëndetësore të diktatorit nazist

Publikohen letrat e mjekut të Hitlerit, mësohen detaje të

Pasardhësi zviceran i njërit prej mjekëve të Adolf Hitlerit, ka zbuluar detaje të letrave që tregojnë sesi familjari i tij kishte shëruar diktatorin nazist, raporton The Guardian.

Letrat tregojnë frikën e Hitlerit për sëmundjet serioze, kurse publikimi i tyre është bërë në revistën NZZ am Sonntag.

“Nëse është diçka e keqe, padyshim dua ta di”, i tha Hitleri mjekut pas konsultimit të parë në maj të vitit 1935.

Hitleri disa herë është shëruar nga Carl Otto von Eicken, specialisti për veshë, hundë dhe fyt, gjate dhjetë viteve – pra nga 1935.

Letrat i gjeti Robert Doepgen, stër-stërnipi i Von Eickenov, që hasi në to derisa po realizonte një hulumtim lidhur me arkivin e familjes.

E historiani britanik Richard J Evans, specialist i historisë gjermane, ka konfirmuar autenticitetin e letrave.

Mediat zvicerane raportojnë se letrat tregojnë edhe se si Hitleri kishte përgatitur gjithmonë zërin e tij para së të mbante fjalim – pasi me atë ton rritej mbështetja për regjimin.

Një operacion për heqjen e polipeve ishte shtyrë për shkak të një fjalimi të Hitlerit, thuhet në letra, ku Von Eicken kishte këshilluar Hitlerin që ta pushojë zërin. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore