Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Pse hëna u zhduk në vitin 1110?

Pse hëna u zhduk në vitin 1110?

Vullkani Asama në Japoni mund të ishte përgjegjës për “hënën e zezë”.

Më 5 maj 1110, hëna nuk ishte më e dukshme në qiell. Për gati një mijë vjet kjo ngjarje mbeti një mister. Kohët e fundit, një ekip studiuesish të udhëhequr nga Sébastien Guillet nga Universiteti i Gjenevës, zbuluan këtë mister dhe zbuluan se çfarë ndodhi atë natë duke shpuar bërthama akulli në Grenlandë dhe Antarktik.

Sipas analizave, “hëna e zezë” mund të ishte krijuar nga shpërthimet vullkanike që ndodhën midis 1108 dhe 1110. Këta kishin lëshuar një re gjigante squfuri, e cila më vonë u vendos në tokë dhe u “mbajt” në akull.

Studiuesit gjithashtu kanë kërkuar dokumentacionin historik për eklipset e hënës jashtëzakonisht të errëta. Në përgjithësi, ngjarjet më të errëta që nga viti 1600 janë shoqëruar me shpërthime të rënda vullkanike.

“Kronika Peterborough” ofron një nga përshkrimet më të gjata dhe më të hollësishme të një eklipsi të hënës së errët midis viteve 500 dhe 1800.

Studiuesit dyshojnë se shpërthimi i vullkanit Asama në Japoni mund të jetë përgjegjës për hënën e zhdukur.

Analizat mbi trupat e pemëve kanë treguar gjithashtu se moti në Evropën Perëndimore në vitin 1110 ishte jashtëzakonisht i ftohtë dhe i lagësht.

Reshjet lidhen gjithashtu me aerosolet nga shpërthimet vullkanike, të cilat do të konfirmonin hipotezën e tyre.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore