Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Pse e këshilluan Mbretëreshën Elizabeth të mos martohej me Princin Filip

Pse e këshilluan Mbretëreshën Elizabeth të mos martohej me

Mbretëresha Elizabeth lindi më 21 prill 1926 dhe jetoi një jetë plot detyra, përgjegjësi dhe nevojë për të marrë vendime serioze. Biografi A.N. Wilson pohoi se e reja Elizabeth dëgjoi shumë herë se Princi Philip ishte ” personi i gabuar për të zgjedhur “, sepse ai ishte shumë qesharak dhe bëri “gafa”, sipas Telegrafit.

Duke folur në Festivalin Letrar Cheltenham në vitin 2016, ai tha: “Kur e bëri të qartë që në moshën 14 vjeçare se ishte e dashuruar me Princin Philip, i cili ishte i pashëm dhe me flokë të bukur, të gjithë oborrtarët thanë se ajo ishte plotësisht personi i gabuar për të zgjedhur .”

Pse e këshilluan Mbretëreshën Elizabeth të mos martohej me

Madje, ai kishte thënë: “E thanë për shumë arsye, por fakti është se e kishin gabim. Mbretëresha është një person shumë i rezervuar, studioz dhe Filipi ishte një oficer detar dhe ai ishte gjithashtu shumë gazmor.’

Pavarësisht nga këto rezerva, çifti njoftoi fejesën e tyre në korrik 1947, kur Mbretëresha Elizabeth ishte 21 vjeç, dhe ata u martuan më 20 nëntor 1947 në Westminster Abbey, dhe katër vjet më vonë, Elizabeth u bë mbretëreshë. Biografi madje zbuloi për publikun se komenti i parë i Filipit për Mbretëreshën pas kurorëzimit të saj ishte: “Ku e gjete atë kapelë?”.

“Shumë nga shakatë e tij janë jashtëzakonisht të suksesshme. Nuk mendoj se ai bën ndonjë gabim. Është një shaka e një oficeri detar. Çifti kishte dashuri dhe respekt të ndërsjellë”.

Në fjalimin e saj të përvjetorit të martesës në vitin 1997, Mbretëresha pranoi mbështetjen e paçmuar të bashkëshortit të saj, duke thënë: “ Ai është dikush që nuk i merr lehtësisht komplimente. Por, thjesht, ishte forca ime dhe më ka mbetur gjithë këto vite ”.

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip patën një jetë të bukur së bashku

Pse e këshilluan Mbretëreshën Elizabeth të mos martohej me

Pse e këshilluan Mbretëreshën Elizabeth të mos martohej me

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore