Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Presioni i lartë i gjakut/ Pse gratë duhet të kenë më shumë kujdes?

Presioni i lartë i gjakut/ Pse gratë duhet të kenë më

Presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, duke përfshirë sulmin në zemër dhe goditjen në tru.

Metodat e kombinuara të kontrollit të lindjes hormonale që përmbajnë estrogjen dhe progestinë mund të rrisin presionin e gjakut, gjë që shton rrezikun kardiovaskular.

Injeksioni i kontrollit të lindjes (Depo-Provera) mund të rrisë nivelet e kolesterolit, gjë që rrit gjithashtu rrezikun kardiovaskular.

Nëse keni nivele normale të presionit të gjakut, nivele normale të kolesterolit dhe shëndet të mirë në përgjithësi, një rritje e vogël e presionit të gjakut ose niveleve të kolesterolit nuk ka gjasa t’ju dëmtojë.

Por nëse keni presion të lartë të gjakut, kolesterol të lartë ose faktorë të tjerë rreziku për sëmundje kardiovaskulare, mjeku mund t’ju inkurajojë të shmangni metodat e kombinimit të kontrollit të lindjes hormonale dhe injeksionin e kontrollit të lindjes.

Një mjek profesionist mund t’ju ndihmojë të peshoni përfitimet dhe rreziqet e mundshme të këtyre metodave të kontrollit të lindjes dhe të mësoni rreth formave të tjera të kontrollit të lindjes që mund të jenë më të sigurta për ju.

Nëse keni presion të lartë të gjakut dhe dëshironi të shmangni shtatzëninë, mjeku mund t’ju inkurajojë të përdorni një ose më shumë nga metodat e kontrollit të lindjes më poshtë.

Metodat e kontrollit të lindjes vetëm me progestinë nuk duket se ndikojnë ndjeshëm në presionin e gjakut ose nivelet e kolesterolit, por ato mund të mbajnë ende rreziqe të caktuara. Mjeku mund t’ju ndihmojë të peshoni përfitimet dhe rreziqet e mundshme të metodave të ndryshme të kontrollit të lindjes.

*Pajisja intrauterine (IUD)

Një IUD është një pajisje e vogël në formë T-je që një mjek e fut në mitër për të siguruar mbrojtje afatgjatë dhe të kthyeshme kundër shtatzënisë së paqëllimshme.

Ekzistojnë dy lloje kryesore të IUD:

IUD-të hormonale: Këto lëshojnë hormonin progestin, i cili ndihmon në parandalimin e ovulacionit dhe trash mukozën në qafën e mitrës.

IUD-të e bakrit: Këto nuk përmbajnë hormone, por përbëhen nga bakri, i cili është toksik për spermën dhe vezët.

Të dy llojet e IUD-së janë më shumë se 99% efektive në parandalimin e shtatzënisë.

Nëse merrni një IUD, mjeku do të duhet ta heqë ose zëvendësojë atë çdo 3-12 vjet në varësi të llojit specifik që merrni. Ata mund ta heqin në çdo moment nëse dëshironi të provoni të mbeteni shtatzënë.

IUD-të nuk mbrojnë kundër infeksioneve seksualisht të transmetueshme (IST).

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), IUD-të hormonale përgjithësisht konsiderohen të sigurta për individët me presion të lartë të gjakut pasi ato përmbajnë vetëm progestinë.

Megjithatë, nëse po mendoni për një IUD hormonale dhe keni presion të lartë të gjakut, është një ide e mirë të diskutoni rreziqet kundrejt përfitimeve me mjekun.

 

Meqenëse IUD prej bakri nuk përmban hormone, ajo nuk ndikon në presionin e gjakut.

*Implanti i kontrollit të lindjes

Një implant i kontrollit të lindjes (Nexplanon) është një shufër e vogël që një mjek e fut nën lëkurën e krahut.

Ai çliron progestin, i cili ndihmon në parandalimin e ovulacionit dhe trash mukozën në qafën e mitrës për të ulur mundësinë e shtatzënisë.

Implanti është një formë e kontrollit të lindjes me veprim të gjatë dhe të kthyeshme që është më shumë se 99% efektive në parandalimin e shtatzënisë. Duhet të hiqet ose zëvendësohet çdo 5 vjet.

Implanti nuk mbron nga IST.

Sipas CDC implantet përgjithësisht konsiderohen të sigurta për individët me presion të lartë të gjakut pasi ato përmbajnë vetëm progestinë.

Megjithatë, nëse po mendoni për një implant dhe keni presion të lartë të gjakut, është një ide e mirë të diskutoni rreziqet kundrejt përfitimeve me mjekun.

*Pilula kontraceptive vetëm me progestinë

Disa lloje të pilulave kontraceptive përmbajnë vetëm një lloj hormoni: progestin. Pilulat e kontrollit të lindjes vetëm me progestinë njihen edhe si “minipilula”.

Pilulat e kontrollit të lindjes vetëm me progestinë nuk duket se rrisin presionin e gjakut. Ato konsiderohen përgjithësisht të sigurta për njerëzit me presion të lartë të gjakut dhe faktorë të tjerë rreziku për sëmundjet kardiovaskulare.

Me përdorim tipik, pilulat e kontrollit të lindjes janë 93% efektive në parandalimin e shtatzënisë.

Pilulat e kontrollit të lindjes nuk mbrojnë nga IST.

Nëse keni presion të lartë të gjakut, kolesterol të lartë ose faktorë të tjerë rreziku për sëmundje kardiovaskulare, mjeku mund t’ju inkurajojë të shmangni këto metoda të kontrollit të lindjes dhe të zgjidhni një metodë tjetër në vend të tyre.

Mjeku gjithashtu mund t’ju ndihmojë të mësoni se si të ulni presionin e lartë të gjakut përmes ilaçeve dhe ndryshimeve të stilit të jetesës.

Ulja e presionit të lartë të gjakut mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, si dhe të disa komplikimeve në shtatzëni. Është më mirë të ulni presionin e lartë të gjakut përpara se të provoni të mbeteni shtatzënë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore