Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

'Porta e ferrit'/ As goditje rakete dhe as jashtëtokësorë, por....(FOTOT)

'Porta e ferrit'/ As goditje rakete dhe as

Një ekip i televizionit rus pa një krater të madh në Arktikun Rus. Disa dyshojnë për prova raketash apo edhe jashtëtokësorë prapa vrimës. Shkaku i vrimës në tokë është më pak spektakolar.

A është kjo porta për në ferr? Në Arktikun Rus, ekipi televiziv rus “Vesti Yamal” pa një krater rreth 50 metra të gjerë dhe deri në 50 metra të thellë në tokë. Rastësisht ata kishin fluturuar me një helikopter dhe kishin zbuluar vrimën në gadishullin rus Yamal. Fenomeni natyror mahnit edhe shkencëtarët me përvojë.

Shkencëtari Ewgenij Chuwilin nga “Instituti Skolkowo për Shkencë dhe Teknologji” i tha “Vesti Yamal”: “Ajo që kemi parë sot është e jashtëzakonshme për nga madhësia e saj.”

 Nuk është hera e parë që fenomene të tilla natyrore kanë ndodhur në tundrën ruse. 17 gropa të tilla janë zbuluar tashmë deri më tani por asnjë nuk ishte aq i madh sa kaq.

Shkaku i vrimës në tokë është shkrirja e ngrirjes së përhershme, thotë Profesor Wasilij Bogojawlenskij për “Vesti Yamal”. 

“Shpërthimi ndodh sepse zgavrat e ngopura me gaz formohen në acar të përhershëm.”

 Gazi në zgavra mund të çojë në shpërthime kur shkrihet. Shkencëtarët, sipas raporteve të mediave ruse, gjetën copa të mëdha toke dhe akulli pranë kraterit.

Vrimat e mëdha në tokë gjithashtu ofrojnë mjaft material për teori konspirative. 

Që kur krateri i parë u pa në Yamal në 2014, ka pasur përpjekje të pakuptimta për shpjegime, shkruan “The Science Times”. 

Flitej për prova raketash apo edhe jashtëtokësorë. Studiuesit më pas shqyrtuan fenomenin natyror dhe ishin në gjendje të hedhin poshtë teoritë me fakte shkencore.

“Këto janë forcat kolosale të natyrës që krijojnë objekte të tilla”, shton shkencëtari Evgeny Chuwilin. 

Sidoqoftë, krateret ende nuk janë eksploruar plotësisht. Studiuesit shpresojnë të fitojnë njohuri të reja nga vrima e fundit në tokë.

“Ai përmban shumë informacion shtesë shkencor”, thotë profesori Wasilij Bogojawlenskij. 

'Porta e ferrit'/ As goditje rakete dhe as 'Porta e ferrit'/ As goditje rakete dhe as 'Porta e ferrit'/ As goditje rakete dhe as

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore