Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

“Po lidhni fëmijët pas aplikacioneve tuaja” / Kritika e senatorëve për drejtuesit e rrjeteve sociale

“Po lidhni fëmijët pas aplikacioneve tuaja” / Kritika e

TikTok, Snapchat dhe YouTube janë gjigantët më të fundit të teknologjisë që janë marrë në pyetje nga senatorët amerikanë në lidhje me shqetësimet për sigurinë e përdoruesve të tyre të rinj.

Gjatë gati katër orëve të marrjes në pyetje të hënën, përfaqësuesit e kompanive u përpoqën të diferencoheshin nga Facebook, i cili është vënë nën lupën e imtë nga politikanët muajt e fundit.

Por, të treja platformat sociale nuk bindën senatorët: “Të jesh ndryshe nga Facebook nuk është një mbrojtje. Ai në hendek. Nuk është mbrojtje të thuash që je ndryshe", thanë senatorët.

Në fjalën e tij hapëse, senatori Richard Blumenthal shtoi: "Ne po dëgjojmë të njëjtat histori të dëmtimit.

“Problemi është i qartë, fëmijë dhe adoleshentë janë pre e hi-tech që kompanitë e mëdha të fitojnë më shumë para. Gjithçka që bëni është të shtoni përdorues, veçanërisht fëmijët dhe t'i mbani ata të lidhur në aplikacionet tuaja”, tha ai.

Facebook, i akuzuar për dëmtim të shëndetit mendor të fëmijëve është përballur me thirrje në rritje për korrigjim.

Por Snapchat u tha senatorëve se nuk i përkiste të njëjtës kategori.

“Snapchat u ndërtua si një kundërhelm ndaj mediave sociale”, tha zëvendëspresidentja e Snap për politikën publike globale, Jennifer Stout.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore