Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Pesë asteroidë do të fluturojnë afër Tokës nesër, me madhësi deri në 680 metra

Pesë asteroidë do të fluturojnë afër Tokës

Dy nga trupat qiellorë janë mjaft të vegjël, ndërsa të tjerët me diametër mbi 100 metra.

5 asteroide do të fluturojnë përtej Tokës nesër. Kështu tregon Qendra për Studime të Objekteve të Tokës së Afërt (CNEOS) e NASA-s.

Ndërsa 2 prej trupave qiellorë me një maksimum prej 27 metrash ( 2021 AJ ) dhe 57 metrash (2018 KP1) nuk janë shumë të mëdhenj, 3 të tjerët janë të mëdhenj.

Sipas NASA, AC mund të jetë i gjatë deri në 100 metra, dhe CO247 mund të jetë 470 metra.

Kurse asteroidi 332446 (2008 AF4) mund të jetë edhe 680 metra. Një tjetër asteroid i kësaj madhësie (2015 NU13) gjithashtu do të fluturojë afër tokës më 9 janar.

Megjithëse asteroidët kalojnë “afër tokës”, ato nuk klasifikohen si të rrezikshme nga NASA.

Sipas ESA, në 2021 AJ do të ketë distancën më të shkurtër kur fluturon përtej Tokës me 1.635 milion kilometra.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore