Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Përse duhet ta pini kafen e mëngjesit me kanellë

Përse duhet ta pini kafen e mëngjesit me kanellë

Kanella pluhur është një shtesë mjaft e këndshme jo vetëm në ëmbëlsira por edhe në kafen e mëngjesit. Dikur ajo ishte erëza më e kërkuar në botë. Për të, kanë luftuar e janë shuar shumë qytetërime e kombe. Kanella thuhet të ketë qenë erëza e preferuar e mbretërve dhe perëndive ndaj roli i saj në shëndet vlerësohet shumë.

Kohët e fundit ka patur rekomandime të shumta për të pirë kafenë e mëngjesit me një shtresë të hollë kanelle. Arsyet do t’i zbuloni në këtë artikull.

Kanella Mund Të Zëvendësojë Sheqerin
Studimet konfirmojnë se pirja e kafesë është diçka e mirë për trurin. Por nëse kafenë e pini me qumësht dhe shumë sheqer, atëherë më siguri nuk po e ndihmoni trurin. Kanella është e ëmbël dhe zbut dëshirën për sheqer. Për më tepër, falë saj, kafeja do të ketë më pak kalori.

Kanella Shmang Nivelet e Larta Të Sheqerit Në Gjak
Ushqimet e pasura me karbohidrate shkaktojnë një rritje të menjëhershme të nivelit të sheqerit në gjak, që në vetvete nxit prodhimin e insulinës. Më pas, vërehet një rënie e menjëhershme e sheqerit që nxit oreksin dhe nepsin. Sipas të dhënave kanella ndihmon në ruajtjen e niveleve të qëndrueshme të sheqerit në gjak. Ajo vonon përthithjen e glukozës në gjak dhe rrjedhimisht dëshirën e tepërt për ushqim.

Kanella Për Diabetikët
Kanella është efikase në uljen e nivelit të sheqerit në gjak  nëse përdoret rregullisht. Ajo mundet të ulë kolesterolin. Nëse jeni diabetikë atëherë mjafton gjysëm luge çaji me kanellë në kafenë e mëngjesit për të ruajtur nivelet e qëndrueshme të sheqerit në gjak.

Kanella Kundër Mbipeshës
Kanella ndihmon në humbjen ne peshë, duke ju mbajtur të ngopur për më shumë kohë. Sheqeri i tepërt në gjak, transformohet në yndyrë që akumulohet në organizëm. Kanella përshpejton metabolizmin duke e vënë në punë sheqerin dhe jo duke e magazinuar atë. Për më tepër, kjo erëz e mirë përmirëson tretjen dhe përthithjen e ushqyesve nga organizmi.

Kanella Kundër Inflamacionit
Kanella është e pasur me antioksidantë ndaj mbron qelizat dhe indet nga dëmet e stresit oksidues. Në këtë mënyrë, kjo erëz ëshë efikase kundër inflamacionit dhe sëmundjeve që shoqërohen me dhimbje si artriti.

Kanella Për Qarkullimin e Mirë Të Gjakut
Kanella hollon gjakun dhe përmirëson qarkullimin e tij. Kjo aftësi e bën kanellën mike të zemrës sepse parandalon sëmundjet që i kanosen asaj.

Kanella Kundër Mykut Dhe Infeksioneve
Infeksionet ose prania e mykut në organizëm tregon se imuniteti i njeriut është kompromentuar. Këto infeksionet si në rrugët e frymëmarrjes ashtu edhe në organet gjenitale kanë tendencën të rishfaqen ndaj një dozë e vazhdueshme e kanellës në kafenë e mëngjesit është një zgjidhje e mirë.

Kanella Përmirëson Shijen e Kafesë
Kanella dhe kafja përshtaten shumë mirë me njëra tjetrën jo vetëm në shije por edhe në stimulimin e trurit. Një filxhan me kafe i pasuruar me kanellë, ju ndihmon ta nisni ditën mbarë dhe të përqendroheni më shumë në punë.

Kujdes Me Kanellën
Këshillohet të bëni kujdes sepse shumë lloje të kanellës janë toksike. Shkopinjtë e kanellës së vërtetë dhe të shëndetshme janë të hollë dhe të ngushtë. Lloji toksik i kanellës i njohur si Cassia vjen në formën e shkopinjve të trashë, me një shije dhe aromë të thellë. Kjo kanellë dëmton veshkat dhe mëlçinë dhe është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit që konsumojnë ilaçe për hollimin e gjakut./AgroWeb

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore