Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Përfitimet e shëndetit kur konsumoni verë të kuqe janë...

Përfitimet e shëndetit kur konsumoni verë të kuqe

Vera e kuqe është një pije që konsumohet shumë por a e dini se studimet kanë treguar se konsumimi i një sasie të moderuar të verës së kuqe, e cila ka një përmbajtje alkooli prej 12% -15% në baza ditore, ndihmon në parandalimin e një sërë sëmundjesh, përfshirë sëmundjet e zemrës. Duhet mbajtur mend se ekziston një fije e hollë dallimi midis të moderuarit dhe të tepruarit. Konsumimi i tepërt i verës mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Nga ana tjetër, shumë pak prej tij nuk do t’ju jepte përfitimet që zakonisht gëzojnë nga konsumuesit e moderuar.

E pasur me antioksidantë

Përpara se të konsumoni një verë të kuqe duhet të dini pothuajse gjithçka për një verë. Cilat janë efektet negative dhe pozitive që mund të shkaktojë në shëndetin tuaj sepse është i pasuruar me antioksidantë të fuqishëm. Rrushi i errët është më i lartë në antioksidantë si resveratrol, epicatechin, katekinë dhe proantocianidina. Nga këto, resveratroli dhe proantocianidina janë kryesisht përgjegjëse për t’ju mbajtur të shëndetshëm.

Ul kolesterolin e keq

Verërat e kuqe dihet se ulin kolesterolin e keq në sistemin tuaj. Sipas një studimi, rrushi i kuq Tempranillo me fibra të lartë, i përdorur për prodhimin e disa varieteteve të verërave të kuqe si Rioja, ul nivelin e kolesterolit të keq.

E mban zemrën të shëndetshme

Jo vetëm që rregullon nivelet e kolesterolit, por edhe e mban zemrën të shëndetshme. Polifenolet, një lloj i caktuar i antioksidantëve të pranishëm në verërat e kuqe parandalojnë mpiksjen e padëshiruar duke i mbajtur enët e gjakut fleksibël. Megjithatë, duhet mbajtur mend se pirja e rëndë e alkoolit dëmton zemrën.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore