Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Përdorni ashensorin? Disa arsye pse duhet ta shmangni dhe të merrni vetëm shkallët

Përdorni ashensorin? Disa arsye pse duhet ta shmangni dhe të merrni

Kur bëhet fjalë për një jetë të shëndetshme, çdo hap ka rëndësi. Herën tjetër që do të përballeni me zgjedhjen për të marrë ashensorin ose shkallët, zgjidhni këtë të fundit. Do të djegë disa kalori shtesë, do të forcojë muskujt e këmbëve dhe do t’ju japë një nxitje të shpejtë të energjisë.

Dhjetë minuta ngjitje shkallësh do të djegin rreth 100 kalori për një person 165 kilogramësh, sipas Këshillit Amerikan për Ushtrime. Ajo djeg edhe më shumë kalori sesa vrapimi. Studimet kanë treguar se ngjitja e shkallëve kualifikohet si një aktivitet fizik i fuqishëm, i cili kontribuon në një shëndet më të mirë të zemrës, nëpërmjet Verywell Health.

Përfitimet vijnë jo vetëm nga hapat shtesë, por edhe nga prirja e shtuar. Kelly Jones, një dietologe dhe konsulente në Filadelfia, tha për Fox News Digital në një email:

Krahasuar me ecjen në një sipërfaqe të sheshtë, ngjitja e shkallëve kërkon që njerëzit të ngrenë peshën e tyre trupore kundër forcave të gravitetit, duke ushtruar stres shtesë në muskuj dhe sistemin kardio-respirator. Puna kundër gravitetit gjithashtu përmirëson shëndetin e kockave, në krye të përfitimeve të forcës muskulore.

Ajo tha gjithashtu:

Kur shkallët ngjiten rregullisht, trupi është më i aftë të rikuperohet nga stresi i shtuar për t’u bërë më i fortë dhe më efikas metabolikisht, duke ndikuar pozitivisht në shëndet. Ngjitja e përditshme e shkallëve lidhet me një rrezik të reduktuar për sindromën metabolike, një grup kushtesh që rrisin rrezikun e vdekjes së parakohshme. Këtu përfshihen shënues të tillë si kolesteroli dhe trigliceridet në gjak, sheqeri në gjak dhe presioni i gjakut.

Dhe për ata që luftojnë për të shtrydhur ushtrimet në oraret e ngarkuara, zgjedhja e shkallëve mbi ashensorin kontribuon në termogjenezën e aktivitetit jo-stërvitor (NEAT), një term që i referohet të gjithë energjisë së shpenzuar gjatë orëve të zgjimit. Jones shpjegoi:

NEAT përfshin çdo aktivitet jetese që promovon lëvizjen, shpenzimin e energjisë dhe madje edhe shëndetin mendor.

Këto përfshijnë çdo gjë, nga puna në kompjuter, pastrimi i shtëpisë, ngjitja e shkallëve. Hulumtimet kanë treguar se edhe sasi të vogla të ushtrimeve mund të sjellin përfitime të rëndësishme shëndetësore. Vetëm 11 minuta aktivitet fizik me intensitet të moderuar çdo ditë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe kancerit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore