Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Për të gjithë ata që kanë probleme me mesin, kura bimore dhe natyrale

Për të gjithë ata që kanë probleme me mesin, kura

Dhimbjet e mesit janë të mprehta, të forta dhe përhapen me shpejtësi edhe në fundshpinë. Nëse kurrizi është i kontraktuar, atëherë fjetja do të jetë një mision i pamundur. Dhimbje të tilla shfaqen tek të moshuarit dhe tek moshat e mesme, por kjo nuk do të thotë që të rinjtë janë imunë ndaj tyre.

Dhimbja e mesit shkaktohet nga faktorë të ndryshëm siç mund të jetë: tensioni në muskuj, ushqyerja e papërshtatshme, mungesa e aktivitetit fizik, artriti, aktiviteti i tepërt fizik, mënyra e të qëndruarit ulur dhe shtatzania. Dhimbja vështirëson dhe shpesh bën të pamundur kryerjen e aktiviteteve dhe punëve të përditshme. Përveç medikamenteve, njerëzit që vuajnë nga këto dhimbje mund të përdorin edhe disa kura natyrale. Këto kura largojnë dhimbjen shpejt dhe ju sjellin menjëherë në formë.

Pija Bimore Kundër Dhimbjes së Mesit
Dhimbja në trup aktivizohet dhe shtohet si pasojë e një enzime specifike që quhet Cyclo-Oxygenase 2 (COX-2). Medikamentet farmaceutike që rekomandohen në këtë rast kanë si funksion pakësimin dhe pengimin e aktivitetit të kësaj enzime.

Studime të shumta kanë konfirmuar se një përbërës aktiv i shafranit të Indisë që quhet Kurkumina, arrin të bllokojë enzimën COX-2 dhe të largojë dhimbjen. Shkencëtarët shprehen se pirja e çajit të shafraint të Indisë çdo ditë mund të zgjidhë problemet me dhimbjen e mesit.

Përbërësit për Çajin e Shafranit të Indisë:
Ujë të pijshëm
Shafran Indie pluhur
Lëng limoni
Mjaltë

Hidhni katër gota me ujë në një çajnik. Pasi të ketë marrë valë, shtoni një gjysëm luge me shafran pluhur. Lëreni të ziejë për 10 minuta dhe më pas hiqeni çajnikun nga zjarri. Lëreni çajin të ftohet për 5-10 minuta. Filtrojeni lëngun në një gotë qelqi dhe më pas shtoni lugë çaji me lëng limoni. Sipas dëshirës ju mund të shtoni mjaltë për ta ëmbëlsuar. Shijojeni çajin ndërkohë që dhimbja largohet./AgroWeb

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore