Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Për një lëkurë të shëndetshme, niseni mëngjesin me këto 3 përbërës!

Pavarësisht nëse jeni të zënë apo jo, rutina juaj e kujdesit të lëkurës duhet të jetë gjithmonë prioriteti juaj kryesor. Sipas ekspertëve, lëkura juaj fillon të humbasë shkëlqimin dhe shkëlqimin me kalimin e moshës, dhe neglizhenca mund të shkaktojë plakje të parakohshme. Prandaj, është e rëndësishme të kujdeseni për çdo aspekt të kujdesit të lëkurës, çdo ditë.

Shumë kremra, hidratues dhe serume të mbushura me kimikate premtojnë puçrra fytyre, lëkurë pa njolla dhe të butë, por nuk japin asnjë rezultat. Megjithatë, këto janë të mbushura me konservues që më shumë i bëjnë dëm lëkurës sesa i bëjnë mirë. Ekspertët besojnë se përbërësit natyralë, pa produkte sintetike nuk janë vetëm miqësore me mjedisin, por janë të ngarkuar me vitamina të ndryshme, antioksidantë, vajra esencialë, proteina, terpenoidë dhe hidrokoloidë, të cilët ndihmojnë në ngritjen e strukturës dhe cilësisë së lëkurës tuaj.

Ekspertët thonë se një rutinë e rregullt e kujdesit të lëkurës në mëngjes ndihmon në mbrojtjen dhe ruajtjen e lëkurës gjatë gjithë ditës kur përballeni me rrezet e dëmshme ultravjollcë të diellit, ndotjen, pluhurin dhe sulmin e grimit. Kapërcimi i rutinës suaj të mëngjesit mund të shkaktojë një sërë çështjesh si bllokimi i poreve, aknet dhe lëkura më e ndjeshme ndaj dëmtimit. Dhe duke qenë se shumica prej nesh nuk kanë kohë për të ndërmarrë ngadalë të gjitha hapat për kujdesin e lëkurës, realisht duhet të ndjekim një pastrim të shpejtë, tonifikim dhe hidratim të lëkurës me këta përbërës natyralë.

Kur bëhet fjalë për pastrimin, merrni pak qumësht të ftohtë, hidheni në pambuk dhe aplikojeni në të gjithë zonën e fytyrës dhe qafës. Qumështi funksionon më mirë për të gjitha llojet e lëkurës dhe nëse keni lëkurë të thatë, mund të merrni qumësht me yndyrë të plotë. Qumështi ndihmon në largimin e mbeturinave të grimit ose produkteve të papastërtive nga një natë më parë, si dhe çdo gjë që lëkura juaj ka nxjerrë në sipërfaqe gjatë natës. Nëse keni lëkurë të ndjeshme ose zbuloni se pastrimi në mëngjes e thajnë atë, provoni ta lani fytyrën me ujë të ngrohtë. Qumështi përmban acid laktik që pastron thellë poret dhe largon bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre që grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës. Qumështi gjithashtu ndihmon në reduktimin e inflamacionit të lidhur me puçrrat për t’ju dhënë lëkurë të pastër dhe të lëmuar.

Tonifikimi i lëkurës me ndihmën e një domateje është mënyra më e mirë për të arritur lëkurë të shndritshme, të ndritshme dhe të butë në mëngjes. Sipas një studimi, karotenoidet si luteina dhe zeaxanthin që gjenden në domate ndriçojnë tonin e lëkurës dhe reduktojnë ndjeshëm shfaqjen e hiperpigmentimit dhe njollave. Domatet gjithashtu funksionojnë si astringenti më i mirë natyral i cili mund të përdoret për të reduktuar poret e hapura dhe pikat e zeza. Duke qenë të mbushura me vitamina C, A dhe K, domatet janë acidike dhe ndihmojnë në ruajtjen e pH të lëkurës, ndërsa pastrojnë thellë lëkurën tuaj.

Thjesht prisni një domate të pjekur në gjysmë dhe fërkojeni në të gjithë fytyrën, duke e lënë lëngun të ngopet në poret. Lëreni për 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë normal. Domatet gjithashtu ju ndihmojnë të hiqni qelizat e vdekura të lëkurës, pasi ato kanë shumë enzima që funksionojnë si eksfoliues natyral. Ju gjithashtu mund të përdorni domate me sheqer si një eksfoliues të butë për fytyrën tuaj.

Aloe vera është një bimë që nuk ka nevojë për shumë kujdes dhe për këtë arsye çdokush mund ta kultivojë atë në shtëpi. Gjethet e saj janë të ngarkuara me një substancë të ngjashme me xhel, e cila funksionon si një hidratues natyral që stimulon fibrat e kolagjenit dhe elastinës, duke rritur elasticitetin e lëkurës dhe duke vonuar plakjen e parakohshme. Aloe vera është e mbushur me hidratues, të cilët ndihmojnë në hidratimin e lëkurës. Pritja e gjetheve dhe përdorimi i xhelit si hidratues mund të ndihmojë në stimulimin e qelizave të lëkurës, duke reduktuar kështu linjat e imta dhe rrudhat.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore