Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Pamjet dramatike/ Ja si 'lëkundet' hëna në qiellin e natës

Pamjet dramatike/ Ja si 'lëkundet' hëna në qiellin e

Në shikim të parë duket sikur është pjesë e një filmi fantastiko-shkencor, por në fakt janë pamje shumë reale. Janë publikuar imazhe fantastike të Hënës, e cila ‘lëkundet’ në qiell gjatë secilës orbitë 27 ditore.

 Fotografi hënor, Andrew Mçarthy kaloi qindra orë gjatë 22 netëve me radhë, duke bërë me mijëra foto të hënës gati venitej në një orbitë të plotë.

Ndërsa 'lëkundja', e njohur si libration, është një fenomen i mirënjohur, pamjet e pabesueshme tregojnë sa ndryshon kënd hëna kur rrotullohet.

“Për shkak të animit dhe formës së orbitës së saj, ne e shohim Hënën nga kënde paksa të ndryshme gjatë një muaji. Kur një muaj kompresohet në 24 sekonda, ndryshimi i pamjes që ne kemi të Hënës, e bën atë të duket sikur po lëkundet. Kjo lëkundje quhet libration', shpjegon NASA.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore